Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | ,

Bakterie ze Sibiře je schopná žít na Marsu

Zveřejněno 26 prosince 2012 autorem FreePub

Mikrobi z rodu Carnobacterium jsou schopné přežít na Marsu.

Skupina americko-ruských vědců našla několik typů bakterií v sibiřském permafrostu, které mohou růst v drsných podmínkách podobných těm na Marsu. To by mohlo znamenat, že by pozemské mikrobi mohly přežít na rudé planetě.

U některých mikrobů z rodu Carnobacterium bylo zjištěno, že žijí v chladném podnebí po celém světě – například na Aljašce a v na kyslíku chudých vodách jezera Ace na Antarktidě.

Vědci z Ústavu mikrobiologie a buněčné vědy na University of Florida odebrali vzorky bakterií z písku na břehu řeky Kolyma v severovýchodní Sibiři.

Po odebrání vzorků z hloubky 12 až 20 metrů, kde má půda průměrnou roční teplotu -7 °C vědci namnožili kolonii bakterií při 28 °C za normálních atmosferických podmínek.

Bakterie pak byly testovány v podmínkách, které panují na Marsu – vystaveny nedostatku kyslíku, extrémně nízkým teplotám a nízkému tlaku, který brání v růstu většině pozemských mikroorganismů.

Po 30-denním experimentu bylo pouze šest z 10 000 izolátů schopno růst za těchto podmínek.

Všechny přeživší izoláty byly z rodu Carnobacterium, jak uvádí vědecký kvartet Wayne L. Nicholson, Kirill Krivushin, David Gilichinsky a Andrew C. Schuerger v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (Sborník národní akademie věd).

Vědci tvrdí, že tyto výsledky jsou důležité pro posouzení možnosti života na Marsu.

Nicméně rusko-americká skupina fyziků v poslední době upozornila na možnou překážku v přežití mikrobu na Marsu. Na 43. Lunární a planetární vesmírné konferenci v Texasu zjistili, že úrovně radiace na povrchu Marsu jsou tak vysoké, že je do hloubky 10 centimetrů jakýkoliv organický život téměř nemožný.

Překlad článku Bacteria from Siberia capable of living on Mars – study
rt.com/news/mars-bacteria-life-research-822

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat