Rubriky | Podvody, Svět

Bude Země procházet v roce 2012 galaktickou rovinou?

Zveřejněno 12 prosince 2012 autorem FreePub

Ne, Země neprojde galaktickou rovinou v roce 2012 na rozdíl od toho, co jste mohli slyšet.

Země nebude fyzicky procházet rovinou galaxie kdykoliv v nejbližší době. Nicméně Země projde skrze galaktický rovník v roce 2012. Jak je vidět ze Slunce, Země to dělá každý rok – dokonce dvakrát.

Když mluvíme o galaktické rovině a galaktickém rovníku, budeme mluvit o dvou různých systémech: skutečný a imaginární.


Reálný: Naše Slunce a Země pobývají v Mléčné dráze. Pokud byste mohli vidět Mléčnou dráhu shora (což nemůžeme, protože jsme v ní), vypadala by kulatá. Ale pokud se na ni podíváte z okraje, vypadá placatá. Rovina naší galaxie je plochá část obsahující většinu hvězd galaxie. Naše Slunce leží mírně mimo střed v galaktické rovině. Projdeme přes galaktickou rovinu v roce 2012? Ne.

Reálný: Když někdo mluví o galaktické rovině, nejčastěji odkazuje na skutečnou galaxii – naši domácí galaxii se Zemí a Sluncem – která se otáčí v prostoru.

Galaktická rovina je skutečná střední rovina neboli osa naší galaxie – obrovského rotujícího disku hvězd. My nejsme umístěny v přesné polovině roviny galaxie. A přesně tato polorovina je to, o čem lidé mluví, když jde o průchod něčím.

Jak daleko jsme od toho? Možná si myslíte, že ví astronomové přesné číslo, ale není to tak. Jsme přinejmenším několik desítek let od toho, možná i víc. Máte-li zájem o to, jak astronomové diskutují tyto věci, podívejte se na tento dopis od Johna Bachalla a Safi Bachalla vytištěný v časopise Nature v roce 1985. Ten naznačuje, že jsou Země a Slunce v současné době nad rovinou (v galaktickém severu) o cca 75 – 101 světelných let.


Imaginární: Naše Slunce a Země jsou v centru velké nebeské sféry hvězd. Zde je animované zobrazení rovníkové, ekliptické a rovníkové souřadnice na nebeské sféře. Země by byla v centru všech těchto protínajících se rovin. Žluta čára označuje galaktický rovník. Když někdo mluví o galaktickém rovníku, vzpomeňte si na tento imaginární systém, který popisuje oblohu viděnou ze zemského povrchu.

Imaginární: Galaktický rovník je imaginární velký kruh, který rozděluje rovnoměrně pomyslnou nebeskou sféru na dvě stejné poloviny. Nebeská sféra je samozřejmě fikce. Je to stejné fikce, jako si dávní hvězdáři mysleli, že je Země (z pohledu člověka na Zemi) v centru velkého světa hvězd. V moderní době fiktivní geocentrický pohled do vesmíru umožňuje astronomům použít funkční souřadnicový systém pro mapování oblohy. Je to šikovné, ale není realita.

Nyní pojďme definovat některé pojmy. Když někdo mluví o galaktickém rovníku, obvykle mluví o souřadnicovém systému astronomů. Na tomto souřadnicovém systému moderní astronomové trochu věci vylaďují, vymysleli způsob mapování galaxie Mléčná dráha se Sluncem ve středu.

Co je ošidné je to, že když se podíváte na hvězdnou oblohu v noci, tak galaktický rovník těšně kopíruje rovinu galaxie Mléčné dráhy. Samozřejmě, že ano, protože mluvíme o skutečné Mléčné dráze na našem nebi.

Při pohledu ze Slunce Země prochází přes galaktický rovník dvakrát ročně, každý rok. Nic zvláštního. Jedeme dál.

Při pohledu ze Země Slunce prochází galaktickým rovníkem dvakrát ročně, každý rok. Jedeme dál.

Jak je vidět ze Země, Měsíc se křižuje galaktický rovník dvakrát (někdy třikrát) kát za měsíc. Vidíte v tom ten vzorec? Všechny tyhle průchody přes galaktický rovník jsou součástí normálního pohybu nebe, jak se Země pohybuje kolem Slunce a jak jde o projekci naší oblohy.

Zpět k roku 2012.Okolo tohoto roku bylo a je hodně povyku, o zimním slunovratu sladěným s průchodem galaktickou rovinou 21. prosince 2012. Vy však nyní víte, jak to skutečně je – při pohledu ze Země Slunce protne galaktický rovník dvakrát ročně. A galaktický rovník na naší obloze je imaginární astronomický souřadnicový systém více či méně odpovídající rovině galaxie Mléčné dráhy. Takže v tomto smyslu Slunce prochází rovinou Mléčné dráhy dvakrát ročně (při pohledu ze Země).


Velké kruhy ekliptiky a nebeského rovníku se protínají v bodech rovnodennosti a velký kruh galaktického rovníku v blízkosti bodů slunovratu. Velký kruh galaktického rovníku není na tomto obrázku.

Docela náhodou velký kruh ekliptiky – projekce zemské orbitální roviny na nebeské sféře – protíná galaktický rovník v blízkosti bodů slunovratu. Podle výpočtů Jeana Meeuse* Body slunovratu byly v zákrytu s galaktickým rovníkem v roce 1998 – jinými slovy byly blíž na obloze, než nyní. Ale v roce 2011 a 2012 tyto dva body (bod slunovratu a bod, ve kterém Slunce křižuje galaktický rovník) jsou na naší obloze blízko u sebe.

Co je ekliptika?
Je pravda, že se Slunce nevrací na zimní slunovrat na stejné místo. Bod slunovratu pomalu ale jistě putuje na západ přes hvězdy zhruba o jeden stupeň za každých 72 let. Pro porovnání – slunečný kotouč má průměr zhruba půl stupně.

Proto se bod slunovratu pohybuje o 30 stupňů každých 2 160 let. V roce 2269 na zimní slunovrat tento bod bude procházet souhvězdím Hadonoše.

Podívejte se na obrázek oblohy úplně nahoře v tomto článku. Pokud byste mohli během dne vidět hvězdy, viděli byste Slunce v přední části souhvězdí Střelec pokaždé na zimní slunovrat 21. Prosince. Ukazujeme Střelce jako Konvici na tomto obrázku, protože je mnoho lidí schopno vidět tento vzor. Na zimní slunovrat nebo blízko něj Slunce projde galaktickým rovníkem nad Konvicí, mírně severně od galaktického centra. Vidíte to protnutí? Pokud bychom stáli pod skutečnou oblohou za tmy bez svitu Měsíce, mohli bychom vidět spoustu hvězd, které nazýváme Mléčná dráha, která by byla vidět okolo galaktického rovníku.

Vědecké studie ukazují, že sluneční soustava leží alespoň několik desítek světelných let severně od galaktické roviny, možná dál. A co víc, i nadále cestujeme na sever pryč od roviny naší galaxie Mléčná dráha, zhruba 7 kilometrů za hodinu. Proto nebudeme fyzicky procházet galaktickou rovinou v roce 2012 nebo kdykoliv v blízké budoucnosti.

Kde je ekliptika ve vztahu k Mléčné dráze?

* Strana 301 až 303 v Mathematical Astronomy Morsels

Překlad článku Will Earth pass through the galactic plane in 2012?
earthsky.org/astronomy-essentials/will-earth-pass-through-galactic-plane-in-2012

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat