Co dýcháte v typickém městě? Korozi, barvy, odumřelou kůže a mnoho dalšího

Zveřejněno 01 prosince 2012 autorem FreePub

Jste obyvatel velkého města, který si nedokáže představit méně hektický život na venkově? I když je ve městě možná více příležitostí, které na venkově nenajdete, tak jedno je jisté: Vzduch, který dýcháte v typickém městě je mnohem horší než kdekoliv jinde.

Stejně jako například složení párku v rohlíku – možná nechcete vědět, co v něm je. Ale pro své vlastní dobro byste to vědět měli. Takže čtěte dál…

Podle experta na kvalitu vzduchu Billa Logana, který zkoumal vzduch v New Yorku, bylo zjištěno, že vzduch ve městě je „bizarní lektvar“ bakterií, pylu, vláken z oděvů, hub, gumy z pneumatik, tuku na smažení, emisí uhlíkových emisí a odumřelých kožních buněk.

Logan popadl „lapač spor“ vyrobený podle jeho vlastního návrhu a s reportérem šli na prohlídku města a cestou sbíral vzorky vzduchu. Výsledky byly více než překvapivé.

Samozřejmě, že některé výsledky se daly očekávat: Znečištění ve středu města a v jižním Bronxu; pyl a písně ve čtvrtích, kde je hodně stromů. Ale ve vdechovaném vzduchu (zhruba 33 tisíc nádechů denně na osobu) můžou být i výtrusy, mikroskopické kousky skla, škrob, tuk a bakterie.

Když bylo některým obyvatelům řečeno, co vdechují, tak byli ohromeni. Ale Logan, autor knihy Air: The Restless Shaper of the World, řekl, že mnoho prvků, které našel, jako jsou například tuky, jsou zcela běžné.

Odběry vzduchu ze středu města obsahovaly velké množství kožních buněk. Chinatown měl znatelný nárůst škrobu a tukových částic, pravděpodobně z vaření rýže a nudlí, odhaduje Logan.

Opravdu, to co se nalézá ve vzduchu v určité části města je jako neviditelný identifikátor životního stylu, obchodu a dokonce i kultury. Vysvětluje to i vzorky z Williamsburg – zvýšena hladina částeček modrých džín, laků na nehty, pneumatikové pryže a pylu.

Judith Zelikoff, profesorka na katedře environmentální medicíny na New Yorské univerzitě, řekla pro Daily News, že nebyla překvapena rozsahem aerosolů nalezených ve vzduchu.

„Spousta věcí, které jsou ve vzduchu, jsou jakýmsi podpisem toho, co je v tomto prostředí,“řekla.

Částečný překlad článku What are you breathing in the air of a typical city? Rust, paint, dead skin and more
naturalnews.com/037522_air_pollution_cities_rust.html

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • […] Zdroj: http://www.freepub.cz/2012/co-dychate-v-typickem-meste-korozi-barvy-odumrelou-kuze-a-mnoho-dalsiho… […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat