Rubriky | Asie a Pacifik

Írán podporuje Hamás, posílá technologii raket dlouhého doletu

Zveřejněno 01 prosince 2012 autorem FreePub

Írán dodává vojenskou pomoc Hamásu v Gaze, včetně technologie potřebné pro dalekonosné rakety Fajr-5. Tyto rakety byly použity na Tel Aviv. Tvrdí to vojenský lídr z Íránu.

„Gaza je v obležení, takže jim nemůžeme pomoci. Rakety Fajr-5 nebyly poslány z Íránu. Jejich technologie byla převedena a je reprodukována rychle (rakety jsou vyráběny),“ řekl v listopadu generál Mohammad Ali Jafari, hlava íránských revolučních gard.

Izrael dlouho obviňuje Írán, že dodává Hamásu rakety Fajr-5, kterými střílí na Tel Aviv a Jeruzalém od té doby, co izraelské obranné síly (IDF) provádí vojenské operace v pásmu Gazy.

Íránský zákonodárce Ali Larijani v listopadu řekl, že byl „pyšný“ na obranu Palestinců a Hamásu, podle připomínek zveřejněných na internetových stránkách parlamentu islámské republiky.

Larijani zdůraznil jak finanční, tak vojenskou pomoc. V listopadu Larijani chválil palestinské raketové schopnosti a řekl, že jim to dává „strategický zdroj moci“.

Palestinský islámský džihádský vůdce Ramadhan Abdallah Shalah také řekl pro TV al-Džazíra: „Zbraně, kterými bojujeme proti izraelské agresi a aroganci v Palestině pochází hlavně z Íránu a celý svět to ví. Není to žádné tajemství. Jedná se buď o íránské zbraně nebo zbraně financované z Íránu.“

Ve listopadu dvě rakety Fajr udeřily na okraji Tel Avivu, bylo to poprvé, co byla tato metropolitní oblast ostřelována raketami od války v Perském zálivu. Dvě další Fajr-5 rakety vystřelené na město byly zachyceny systémem protivzdušné obrany Iron Dome, zatímco několik dalších raket vybuchlo na okraji Jeruzaléma.

Dvě další rakety vypálené na Jeruzalém dopadly na západním břehu Jordánu. Nebyly hlášeny žádné oběti těchto útoků.


Íránem vyráběná raketa Fajr-5 má dosah přibližně 75 kilometrů, což daleko přesahuje dolet palestinských raket Qassam, které se používají od vypuknutí druhé intifády v roce 2001.

Zavedení raket dlouhého doletu do arzenálu Hamásu překvapuje izraelskou armádu, která původně viděla Tel Aviv a Jeruzalém v bezpečí při operaci Pilíř obrany.

IDF byla nucena revidovat výčet raket Hamásu na infografice, vložily do ní raketu Fajr. Izraelský Iron Dome neutralizoval většinu raket Fajr-5, nicméně pravidelné sirény kvůli ostřelování mají spíše psychologický než materiální dopad.

Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Chomejní byl velmi kritický co se týče muslimských států, které nestojí po boku Gazy během izraelské operace, která zabila více než 140 Palestinců během více než tisícovky náletů IDF.

„Někteří si vystačili se slovy a někteří neodsoudili Izrael,“ citovala Chomejního oficiální íránská zpravodajská agentura.

Překlad článku Iran confirms military aid to Hamas, sending long-range missile technology
rt.com/news/iran-hamas-aid-missile-256

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • […] zde je český překlad zprávy o prohlášení “džihádisty Hamásu” Ramadhana Abdallaha Shalaha -vzešlé z AlJazeery,, (jež bylo rozšířeno o prapodivnou balastní směs jestřábích doplňků, budících dojem, že byly vytrženy z kontextu a nebylo by možné uvádět pro účely článku plné citace, nebo jsou plné rozporů – jako je ten, že Izrael louho obviňoval Irán z dodávek rakejt Fajr 5, ale první byly vystřelen teprve až před nedávným  konfliktem v Gaze, preventivně by se to snd mělo brát tak, že určití lidé komplotují, ale situace není ani vzdáleně přehledná. Konkrétně máme věřit tomu, že nkdo předem odhaloval zbraňový potenciál – mimochodem velmi slabý – , ož se ve válečném stavu nedělá, nechci-li si vysloužit sankce  či zesílená opatření – jež by byly účinné, a jež by využití tohoto potenciálu zabránily.)  na http://rt.com/news/iran-hamas-aid-missile-256/ ):http://www.freepub.cz/2012/iran-podporuje-hamas-posila-technologii-raket-dlouheho-doletu/ […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat