Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

Íránské léky zachraňují americké životy

Zveřejněno 04 prosince 2012 autorem FreePub

Íránský hadí protijed zachraňuje životy Američanů.

USA přesto proti Íránu vedou nelegální sankce, které ovlivnily mnoho životů íránských pacientů.

Nedělní zpráva na webu Wall Street Journal tvrdí, že americké ministerstvo obrany potřebuje Íránem vyvinuté a vyráběné léky k léčbě zahraničních sil v Afghánistánu, které byly pokousány tamními druhy hadů.

„Lékařské pokyny vydané centrálním velením USA tvrdí, že léky vyrobené íránským Razi Vaccine & Serum Research Institute by měly být první linií léčby otravy kousnutí hady,“ citovala zpráva důstojníka USA.

„Íránský protijed je nejlepší,“ řekl plukovník Rob Russel, lékařský ředitel lékárny v britské nemocnici Camp Bastion v blízkosti základny americké námořní pěchoty Camp Leatherneck v jižním Afghánistánu.

Zpráva upozornila na skutečnost, že protijedy vyráběné v USA a schválené Food and Drug Administration (FDA) „nebudou fungovat na uštknutí afghánskými hady.“

USA přitom hází na Írán sankce, které ohrožují íránské pacienty. Ačkoli USA nevydaly žádné zákazy americkým firmám na prodej léků a zdravotnického materiálu do Íránu, ale tito vývozci jsou nuceni požádat o zvláštní povolení. V důsledku sankcí nemožnost převodu peněz prostřednictvím bank těžce dopadla na zdravotní péči v Íránu, ohroženy jsou tak životy milionů pacientů trpících zvláštními onemocněními jako je talasemie, hemofilie, hepatitida, roztroušená skleróza, cukrovka a mnoho dalších.

V listopadu přišel o život mladík s hemofilií kvůli nedostatku požadovaného léku díky sankcím proti Íránu.

Prominentní íránský autor Dr. Ismail Salami zdůraznil nehumánní charakter amerických sankcí.

„Pouhá myšlenka sankcí proti Íránu a ohrožení životů milionů pacientů je vskutku akt brutality, který je v rozporu s lidstvím a porušuje mezinárodní humanitární práva,“ napsal Dr. Salami 19. října.

Hadi Zareh, vedoucí výzkumník v oddělení protijedů v Razi, řekl: „Děláme to, abychom zachránili životy a nezáleží, jestli je člověk z Íránu, Afghánistánu nebo z Ameriky. Rádi slyšíme, když jsme zachránili lidský život a to klidně i amerického vojáka.“

Nelegální americké sankce byly uloženy na základě nepodložených obvinění Íránu, že sleduje necivilní cíle ve svém programu jaderné energie.

Írán obvinění odmítá a argumentuje tím, že je signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a členem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a má tak právo využívat jadernou technologii pro mírové účely.

Překlad článku Iranian medicine saving American lives: Report
presstv.ir/detail/2012/12/03/275873/iranian-medicine-saving-american-lives

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat