Kolaps řeckého zdravotnictví hrozí pandemií v Evropě

Zveřejněno 12 prosince 2012 autorem FreePub

Ohrožuje nás kolaps řeckého zdravotnictví? Rozpoutá tento kolaps pandemii v Evropě?

Marc Sprenger, ředitel Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), vydal varování, že kolaps zdravotní péče a dokonce i základní hygieny v nemocničním systému v Řecku hrozí rozpoutat pandemii v celé Evropě.

„S menším počtem lékařů a sester, kteří se starají o více pacientů, a nemocnice s nedostatkem peněz ohrožují i základní hygienu,“ řekl Sprenger.

„Viděl jsem místa, kde finanční situace neumožňovala ani základní požadavky, jako jsou rukavice, pláště a alkoholové tampony,“ řekl Sprenger po dvoudenním výletu do Athén, kde navštěvoval nemocnice a jiná zdravotní zařízení.

„Věděli jsme, že je Řecko ve špatné situaci ohledně infekcím, které jsou odolné vůči antibiotikům a po návštěvě nemocnic jsem nyní přesvědčeni, že jsme minutu po boji,“ řekl v rozhovoru agentuře Reuters.

Sprenger řekl, že tato situace znamená, že pacienti s vysoce infekčními chorobami, jako je tuberkulóza, nemůžou dostat odpovídající léčbu, kterou potřebují a to zvyšuje riziko vzniku rezistentních forem chorob, které zavalí Evropu.

Řecko utrácí 11 miliard eur (14,4 miliard dolarů) ročně za zdravotnictví – něco málo přes 5% celkového ekonomického výkonu. Vláda tvrdí, že je zdravotnictví v dluhu 2 miliardy eur a musí tak drasticky snížit výdaje. Mnoho pracovníků ve zdravotnictví přišlo o práci, jiní říkají, že nedostali plat několik měsíců.

Lékaři v 133 řeckých státních nemocnicích uvádějí nedostatek personálu a základních materiálů, jako jsou skelné vaty, katétry, rukavice a papír používaný k pokrytí vyšetřovací postele. Jeden doktor Sprengerovi řekl, že denně na chodbách čeká 90 až 100 pacientů, mnohým z nich se nedostane odpovídající léčby.

ECDC minulý týden varovala, že infekce způsobená K. pneumoniae a zároveň odolná vůči různým antibiotikům „se dramaticky rozšiřuje v některých zemích Evropské unie.“

„Není to riziko, je to už velmi špatné – úkolem je to změnit,“ řekl Sprenger.

Překlad článku Collapse of Greek Health Care System Threatens Pandemics Across Europe
larouchepac.com/node/24734

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat