Život na vesnici je opravdu zdravější než život ve městě

Zveřejněno 12 prosince 2012 autorem FreePub

Méně zvuků, pohyb, dostatek spánku – a únik z betonové džungle městského života.

Všechny tyto věci podle nového výzkumu přispívají k delšímu, zdravějšímu a méně stresujícímu životu, zjistila vědecká studie.[1]

Vědci identifikovali, co činí život ve městě nezdravým. Říkají, že jejich výzkum zjistil, že části mozku, které se vyrovnávají se stresem a emocemi, nezvládají dobře dav lidí.

To by mohl být důvod, proč lidé, kteří se narodili a vyrostli ve velkých městech, mají více depresí, úzkostí a vyšší výskyt schizofrenie, říkají vědci.

A zatímco vědci si nejsou jistí, proč města mají tolik negativní vliv na lidi, vědí, že lidem se lépe žije, když je kolem spousta zeleně. Taková expozice snižuje stres a činí nás méně náchylné k depresím a zvyšuje celkové zdraví.

Předchozí výsledky ukázaly, že riziko úzkostných poruch je o 21 procent vyšší u lidí z města a mají také o 39 procent vyšší nárůst poruch nálady,“ řekl Dr. Jens Pruessner z Douglaského univerzitního institutu duševního zdraví v Quebecu, který pomáhal při provedení studie.

Kromě toho je výskyt schizofrenie téměř dvojnásobný pro jednotlivce narozené a vyrůstající ve městech. Tyto hodnoty jsou důvodem ke znepokojení,“ dodal.

Pruessner spolu s kolegy z univerzity v Heidelbergu v Německu sledoval mozkové vlny dospělých, kteří pracovali pod tlakem na matematických úlohách. MRI vyšetření pacientů, kteří žili ve městech, bylo velmi rozdílné, zdůraznili vědci, kteří publikovali své závěry v časopise Nature.

Studie zjistila, že oblast mozku – amygdala, která hraje roli při náladách a emocích – byla mnohem aktivnější u obyvatelů města.

Navíc lidé žijící ve velkých městech také měli aktivnější cingulate cortexe, který pomáhá regulovat stres, zatímco řešili matematické problémy.

Vědci řekli, že je potřeba více studií pro potvrzení výsledků, protože si nejsou jistí, proč města mohou způsobit takové druhy zdravotních problémů. To znamená, že jiné studie ukázaly, že lidé, kteří žijí na venkovských oblastech, jsou méně náchylní k srdečnímu infarktu a mrtvici – dva problémy u kterých je známo, že jsou vyvolány stresem a úzkostí.

Jedna studie z Essexské univerzity ve Velké Británii ukázala, že pobyt pouhých pět minut v okolí zeleně snižuje stres.[2]

Takže se to zdá jednoduché: Pokud chcete snížit svou úzkost a žít o něco déle, opusťte město.

Zdroje
[1]: PubMed – City living and urban upbringing affect neural social stress processing in humans
[2]: Environmental Science and Technology – What is the Best Dose of Nature and Green Exercise for Improving Mental Health? A Multi-Study Analysis

Překlad článku Living in the country really is healthier than city life
naturalnews.com/032877_country_life_longevity.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat