19-letý student vyvinul čistící technologii: 7 250 000 tun plastů může zmizet z oceánů

Zveřejněno 01 října 2013 autorem FreePub


Devatenáctiletý student Boyan Slat představil plány na vytvoření tzv. Oceánského čistícího pole (Ocean Cleanup Array), které by mohlo odstranit 7 250 000 tun plastového odpadu z oceánů. Zařízení se skládá z ukotvené sítě plovoucích ramen a zpracovávacích platforem, které by mohly být odeslány k oceánským skládkám kdekoliv na světě. Místo pohybu přes oceán by toto pole rozšířilo svůj poloměr a fungovalo jako obří nálevka.

Úhel ramen by tlačil plast ve směru platforem, kde by byl oddělen od planktonu, filtrován a uložen k recyklaci.

Ve škole zahájil Boyan Slat projekt, který analyzuje velikost a množství plastových částic v oceánských skládkách.

Jeho závěrečná práce vyhrála několik cen, včetně ceny za nejlepší technický design za rok 2012 (Best Technical Design 2012) na Delft University of Technology. Boyan pokračoval ve vývoji svého konceptu během léta 2012 a odhalil ho o několik měsíců později na TEDxDelft 2012.

>> Dešťové zahrady Raingardens
>> Jak být šetrnější k životnímu prostředí
>> Ján Šlinský – Revoluční bio farmaření

Slat pokračoval a založil Nadaci na vyčištění oceánu (Ocean Cleanup Foundation), neziskovou organizaci, která je zodpovědná za vývoj jeho navrhovaných technologií. Jeho geniální řešení by mohlo potenciálně zachránit stovky tisíc vodních živočichů ročně a snížit počet znečišťujících látek (včetně DDT a polychlorované bifenyly), které se dostávají do potravinového řetězce. Další miliony dolarů ročně by projekt ušetřil za náklady na sanaci, ztracený cestovní ruch a poškození námořních plavidel.

Odhaduje se, že čištění bude trvat zhruba pět let a mohlo by výrazně zvýšit povědomí o obrovských plastových skládkách v oceánech.

>> Webové stránky BoyanaSlata: www.boyanslat.com
>> Hotel Archa! Obří biosféra je “samostatným útočištěm” [VIDEO]
>> Bio urna: Z vašeho popela vyroste strom

Překlad článku 19 year old Develops Ocean Cleanup Array That Could Remove 7,250,000 Tons Of Plastic From Oceans
http://www.whydontyoutrythis.com/2013/03/19-year-old-student-develops-ocean-cleanup-array-that-could-remove-7250000-tons-of-plastic-from-the-worlds-oceans.html

Komentáře
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat