2500-krát překročen limit radiace u Fukušimy

Zveřejněno 24 ledna 2013 autorem FreePub

Ryby s takto překročenými dávkami radiace byly chyceny blízko jaderné elektrárny ve Fukušimě.

Ryby jménem murasoi byly chyceny v přístavu uvnitř elektrárny, tvrdí agentura AFP. Majitel elektrárny, Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), uvedl, že jde o 254 tisíc becquerelů na kilogram, což je 2 540 více, než je zákonný limit záření u mořských plodů v Japonsku.

V říjnu TEPCO připustil, že záření unikající z elektrárny nebylo úplně zastaveno.

V roce 2011 po březnovém zemětřesení a tsunami, která zpustošila oblast, Japonsko zakázalo hovězí, zeleninu, mléko, mořské plody a houby pěstované v blízkosti postižené oblasti, jak na domácích trzích, tak na vývoz, kvůli bezpečnostním důvodům.

Časopis Science publikoval článek odhalující, že úroveň cesia v mořských plodech kolem katastrofou poničené oblasti se nesnížily od roku 2011. V říjnu 2012 zhruba 40% mořských druhů žijících u dna mělo zvýšenou radiaci, cesium 134 a cesium 137 nad zákonnými limity Japonska. Srpnové vzorky odebrané autorem Kenem Buesselerem měly úrovně cesia 250 vyšší než bezpečnostní limity.

Mořské plody z oblasti Fukušimy se ukázaly být zdravotním rizikem – jak v cizině, tak v Japonsku.

V červenci Rusko vyjádřilo znepokojení z ryb ulovených u svého pobřeží blízko Japonska. V květnu byly nalezeni kontaminovaní tuňáci u pobřeží Kalifornie. Japonsko zdůraznilo, že si uvědomuje počty kontaminovaných mořských živočichů, že jde o „extrémně vysoký počet“, ale také uvedlo, že zvýšené ozáření bylo nalezeno pouze u druhů ryb nalezených blízko elektrárny.

V říjnu 2012 Evropská komise, výkonný orgán Evropské unie, oznámila, že sníží regulace v dovozu japonských potravin od 1. listopadu.

Překlad článku Fish with radiation over 2,500 times safe levels found near Fukushima plant
rt.com/news/japan-fish-radiation-fukushima-321

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat