Rubriky | Svět

68% Američanů je proti vojenské intervenci v Sýrii

Zveřejněno 12 června 2013 autorem FreePub

Podle průzkumu institutu Gallup je většina Američanů proti vojenské účasti v Sýrii.

Průzkum veřejného mínění publikovaný 31. května ukázal, že 68% Američanů říká, že by USA neměly používat žádnou vojenskou sílu ve snaze ukončit občanskou válku v Sýrii, a to i v případě, že se diplomaticky a ekonomicky nepodaří vyřešit tento konflikt. [zdroj]

Na druhou stranu 24% účastníků průzkumu dává přednost vojenské účasti. Průzkum ukázal, že Američané nejsou optimisté ohledně toho, že by se konflikt mezi vládou a povstaleckými silami v Sýrii vyřešil diplomatickou a ekonomickou cestou. Navíc 58% uvedlo, že nevěří, že takové úsilí vyřeší konflikt, zatímco 27​% uvedlo, že věří, že vyřeší.

Přestože Američané nečekají, že by diplomatické úsilí a hospodářské vztahy uspěly v řešení konfliktu, mají jasnou preferenci – udržet americkou armádu mimo syrský konflikt.

Na základě charakteru jednání USA ohledně současné situace v Sýrii Gallup řekl, že akce Obamovy administrativy byly omezeny na účast třetích stran u mírových rozhovorů a zajišťování potravin a lékařské pomoci protivládním silám. Nicméně administrativa tvrdí, si nechává možnosti otevřené.

Oficiální americká nechuť je ovlivněna několika důvody, včetně skutečnosti, že Washington dává přednost omezenému konfliktu se stranou, kterou nepřímo ovládá, spíše než mír se stranou, která nemůže být kontrolována.

A to i s ohledem na možnost, že by byla vytvořena nová vláda v Sýrii, a to zejména s ohledem na arabské jaro, které může přinést islamisty k moci, kteří nebudou chtít přítomnost USA na mezinárodní scéně.

Kromě toho Washington považuje stávající situaci v Sýrii prospěšnou, protože vyčerpává Írán, jeho spojence a milice a stejně tak sunnitské strany bojující v Sýrii.

USA očekávají, že v důsledku této situace dojde k oslabení všech těchto sil a Írán tak nebude věnovat tolik pozornosti svému jadernému programu. Navíc konflikt v Sýrii přispívá ke zničení syrské armády a jejích zbraní.

To ale neznamená, že neexistují výjimky. Americký občan Nicole Lynn Mansfield údajně nedávno odešla do Sýrie bojovat s rebely proti syrské vládě poté, co konvertovala k islámu a začala nosit hidžáb. Nicméně byla zabita vládním silami spolu se dvěma neidentifikovanými Brity.

Překlad článku 68 per cent of Americans oppose military intervention in Syria
middleeastmonitor.com/news/americas/6201-68-per-cent-of-americans-oppose-military-intervention-in-syria

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat