Rubriky | Evropa

Tags |

70% Francouzů považuje politiky za zkorumpované

Zveřejněno 03 července 2013 autorem FreePub

Ukazuje to nedávný průzkum veřejného mínění.

Výsledky zjistila výzkumná firma BVA, naznačila, že během tří let přibylo 30% lidí ve Francii, kteří považují politiky za zkorumpované.

Zhruba 60% dotázaných označili sami sebe jako levicově orientované osoby a 66% z těch, kteří se považují za pravicově orientované, uvedlo, že vidí rozsáhlou korupci ve své zemi jako hlavní problém.

Průzkum byl uveřejněn v době, kdy byl francouzský obchodní magnát a bývalý politik Bernard Tapie obviněn v případu korupce ve výši 400 milionů eur, které mu údajně zaplatila bývalá ministryně financí Christine Lagardová.

V květnu Lagardeová, v současné době šéfka Mezinárodního měnového fondu, byla u soudu kvůli vládním výdajům.

>> Francie se potýká s recesí a vysokou nezaměstnaností mládeže
>> Francouzský dluh vzrostl na 91,7% HDP

I když obvinění popřel, tak Jerome Cahuzac, bývalý francouzský ministr pro rozpočet, 19. března odstoupil poté, co státní zástupci zahájili vyšetřování obvinění z daňových podvodů – odhalily internetové noviny Mediapart v prosinci 2012.

Cahuzac byl později obviněn z praní daňových podvodů poté, co přiznal předtím nepřiznaný švýcarský bankovní účet se zhruba 600 000 eur.

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy byl také pod palbou kvůli obviněním z nelegálně financované volební kampaně od bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfho a od dědičky L’Orealu Liliane Bettencourtové.

Nedávné průzkumy veřejného mínění také ukazují pokles popularity prezidenta Francoise Hollandeho.

Nárůst případů politické korupce přichází v době, kdy se Francie potýká s ekonomickými problémy.

Země se potýká nejen se zhoršenou ekonomikou, ale také s rekordní nezaměstnaností a to navzdory slibům Hollandeho, že omezí nárůst nezaměstnanosti do konce roku 2013.

Překlad článku ‘70% of French see politicians as corrupt’
www.presstv.ir/detail/2013/07/02/311823/70-of-french-see-politicians-as-corrupt

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.