Rubriky | Přežít, Svět

8 základních survivalových dovedností pro přežití jakékoliv katastrofy

Zveřejněno 07 února 2013 autorem FreePub

Je nutné se připravit na všechny neshody, které můžou narušit pohodlnost, kterou dnes prožíváme.

Co přinese budoucnost je nejisté. Může se stát, že se ocitnete bez tekoucí vody a elektřiny, nebudete si moci koupit potraviny a zásoby. Je čas se připravit.

Naše životní situace je pohodlná, ale taky velmi křehká. V dnešní době nám mocipáni diktují, jak žít. Abyste převzali zpět kontrolu nad svým životem, musíte si zlepšit své survivalové dovednosti, stát se soběstačným a zvýšit své znalosti v oblasti připravenosti.

Staňte se soběstačným se základními nástroji připravenosti
Může se stát cokoliv: politické povstání, přírodní katastrofa, nebo jakákoliv jiná nehoda. Při jakémkoliv scénáři budete nakonec zodpovědní za své přežití. Někteří si myslí, že je jen otázka času, než západní civilizace zkolabuje. Pokud a když se to stane, měli byste být připraveni – pro období krátkodobé i dlouhodobé.

1) Voda
Nejdůležitější potřebou je voda. V případě, když není k dispozici tekoucí voda, budete potřebovat buď adekvátní zásoby čisté vody, nebo nějaký prostředek pro její čištění. Bez vody jednoduše nepřežijete delší katastrofu. Samozřejmě, že je potřeba zdroj, který nejen že poskytuje čistou vodu, ale je zároveň snadno dostupný bez cestování na velké vzdálenosti. Pokud žijete blízko pramene čisté vody, pak jste již na dobré cestě k tomu být soběstačný. S největší pravděpodobností se ale budete muset uchýlit k atmosférickým generátorům vody, k blízkosti vodních ploch, nebo k vysoce kvalitnímu filtračnímu zařízení.

Další možnosti jsou: skladovat velké množství pitné vody, mít skryté rezervy, postavit si studnu a zásobovat se dešťovou vodou. Tohle všechno vám zajistí, že budete mít po celkem dlouhou dobu dostatek vody. Pokud máte vodu ze zdroje, který je mimo vaši kontrolu, pak se ujistěte, že je absolutně čistá a bezpečná. Pokud skladujete vodu v kontejnerech, tak se ujistěte, že neobsahují BPA. Dávejte přednost skleněným lahvím, ale hodí se i ocelové, oboje je lepší než plast.

2) Zásoba potravin
Druhou nejdůležitější věcí jsou potraviny. Skladování velkého množství potravin je součástí survivalových dovedností, které se prováděly po celou historii. Při předvídání hladomoru a nedostatku potravy předci skladovali potraviny navíc, aby si zajistili přežití skrze soběstačnost. Ještě v nedávné historii nejspíše vaše rodiče a prarodiče měli ve zvyku konzervovat potraviny. Býval to běžný zvyk obyvatelů malých měst, že měli uloženy potraviny, aby vydrželi přes zimu.

Můžete si koupit velké množství balených potravin pro skladování od mnoha různých výrobců, s různou mírou kvality a kvantity. Některé společnosti vám prodají chemický balený odpad, zatímco jiné nabídnou vysoce kvalitní alternativy za podobné ceny. Ujistěte se, že potraviny, které si kupujete nejsou geneticky modifikované a neobsahují MSG. Měli byste mít také vyváženost druhů potravin. Nemůžete prostě žít příjemně po celé měsíce jen s jedním druhem potravin.

Nákup dlouhotrvajících a dehydrovaných potravin je dobrá volba, která je cenově dostupná pro většinu rodin. Je taky velmi efektivní, pokud si konzervujete své vlastní potraviny. Naučte se dehydrovat zbytky a skladovat je. Je také důležité, abyste uspokojily své vlastní preference. Nejen, že byste měli skladovat potraviny, které dlouho vydrží, ale i takové, které vám chutnají.

3) Trvale udržitelná potravinová soběstačnost díky domácímu zahradničení
Zajistěte si, abyste měli konzistentní a soběstačné potravinové dodávky díky domácímu zahradničení. Zásoba potravin je skvělá věc, ale dříve či později vám tyto zásoby dojdou. Také máte pak jistotu, že máte místní a tradiční produkci potravin. Zahradničení je jednou z metod, díky které si kdokoliv může vypěstovat vlastní potraviny. Nejen že zahradničení doma je levné, ale také vám neustále dává potraviny a semena. Je to nejdůležitější survivalová dovednost, která vám umožní být připraven na jakoukoliv krizi. Zahradničení je dovednost, která vyžaduje zkušenosti a znalosti.

Nejlepší způsob jak se zahradničení naučit je prostě to zkusit, číst si o tomto tématu a ptát se těch zkušenějších. Pěstováním ovoce a zeleniny se vaše soběstačnost dramaticky zvýší. Podle toho, kde žijete, může být také výhodné se naučit lovit. Naučte se, k čemu se dají použít volně rostoucí rostliny. Je také celkem snadné chovat zvířata, např. drůbež , která neustále produkuje jídlo, např. čerstvá vejce , ale tyto metody vyžadují trénink, znalosti a zkušenosti.

5) Zlepšete svou připravenost
V podobném duchu je důležité mít přístup k dodávkám světla, elektřiny, tepla a pohodlí. Více baterek, zapalovačů, zápalek, luceren, atd. Ubezpečte se, že máte palivo pro lampy a svítilny. Zásobte se bateriemi – na jedno použití, i těmi dobíjecími. Mějte několik nabíjecích adaptérů. Nakupte si svítilny a rádia na ruční nebo solární pohon.

Pokud jste bez tepla, je důležité mít několik oblečení a dek. Existují i levná topení, můžete si je koupit, abyste byli soběstační a připraveni na drsný chlad.

6) Komunikace
Ujistěte se, že máte nějakou formu komunikace. Rádio, telefon, satelitní telefon, nebo obousměrné vysílačky jsou pomocné a flexibilní prostředky.

Kvůli dlouhodobému horizontu začali lidé stále více investovat do alternativních způsobů energie pro jejich domy. Můžou to být generátory elektrické energie, solární panely, atd. Tyto alternativní zdroje jsou navrženy tak, aby sloužily jako náhrada při výpadku elektrické sítě. Generátory obvykle potřebují palivo, zatímco solární panely potřebují sluneční světlo a správnou instalaci. Mít osobní zdroj elektrické energie je neocenitelné pro morálku a soběstačnost.

7) Zabezpečte svůj majetek a tak i sami sebe
Dalším důležitým aspektem soběstačnosti je rozdělení svého majetku. Splaťte své dluhy, ochraňte se před inflací drahými kovy, budujte praktická aktiva jako jsou benzín nebo potraviny, tohle jsou mocné metody jak dosáhnout finanční nezávislosti. Cílem je, abyste měli co největší kontrolu nad svými financemi a mohli se zajistit co možná nejlépe. Pokud jste vázáni k někomu jinému, pak nemůžete dávat pozor na své osobní zájmy.

8) Vztahy: klíč k ustání jakékoliv katastrofy
Přes tohle všechno je možná nejdůležitějším aspektem připravenosti a přežití mít pevné vztahy s ostatními členy komunity. Jeden člověk jednoduše nezvládne to co zvládnou lidé dva. Pokud vzděláváte své kamarády a sousedy v survivalových dovednostech popsaných v tomto článku, můžete se dohodnout na vytvoření plánu připravenosti pro celou místní komunitu. Přidává to další rozměr spolehlivosti, která pomůže posílit váš program připravenosti a pomoci vám být připraven na cokoliv. Představte si, že máte nejen vlastní zásobu potravin, zboží atd., ale víte, že můžete věřit svým sousedům, rodině a kamarádům, že vám poskytnou jejich zásoby.

Velikost vaší přípravy poroste exponenciálně už jen tím, že vysvětlíte potřeby a metody ostatním, abyste zvýšili jejich soběstačnost. Pokud se naučíte něco nového, naučte to svého souseda, kamaráda, nebo člena rodiny. Pomozte jim otestovat, který produkt je nejlepší. Možná mají na svém pozemku něco neocenitelného – studnu, ovocný strom, apod., což s vámi mohou sdílet. Koordinujte užití a aplikaci mnoha druhů příprav v komunitě. V prostředí komunity můžete šířit znalosti a dosáhnout cílů mnohem rychleji, než kdybyste jel jen na vlastní pěst.

Klíčem je vybudovat si vztahy s lidmi. Všichni podstupujeme stejný závod o přežití a je příliš snadné prohrát. Snadno se přehlédne fakt, že by lidé měli pracovat spolu a ne proti sobě. Ve vážné situaci, ve které jde o přežití, je nejdůležitější se spojit a ne soupeřit o prvenství.

Buďte připraveni: pokračujte ve zlepšování svých survivalových dovedností
Přestože tento článek pokrývá širokou škálu survivalových dovedností, je to jen špička ledovce. Každý zde uvedený aspekt má větší úrovně, kterých stojí za to dosáhnout. Takže, jak začít? Prostě začněte jednat! I kdyby ty krůčky měly být malé, nalezněte způsob, jak začít. Většinu věcí nedokončíte přes noc.

Postupně se můžete více a více připravovat, odkud nedosáhnete úrovně, která vám bude vyhovovat. Klíčové je začít raději dříve než později. Sbírejte příručky pro přežití nebo studujte různí informace na Internetu. Existuje strašně moc knih a informací o přípravě a survivalu. Ve společnosti, ve které žijeme, je schopnost být připraven nevyčíslitelná. Toto je jeden z klíčových kroků k posílení jednotlivce, nejen se spoléhat na neosobní korporace, a vytváří více příležitostí pro ty, kteří přijdou po nás.

4) Zdravověda
Další nezbytností ke znalost zdraví a první pomoci. Znalost první pomoci je neocenitelná dovednost, pokud jste v situaci, která představuje fyzickou hrozbu. Mějte po ruce soupravu první pomoci, naučte se základy – co dělat při zranění, mějte zásoby důležitých léčivých bylin, to jsou důležité aspekty survivalu a připravenosti. Můžete projít kurzem první pomoci [např. u Českého červeného kříže – pozn. překladatele], za velmi nízkou cenu.

Další zvyky připravenosti můžou být extra zásoby a léky pro osobní zdravotní problémy, dostatek kvalitních vitamínů, doplňky stravy, atd. Ujistěte se, že máte dostatek alkoholu a přírodní dezinfekce. Také nezapomeňte na základní hygienické produkty jako jsou zubní pasta, ústní voda, toaletní papír apod. Nejen, že pak budete více soběstační, ale vyhnete se i výletům do místních obchodů se smíšeným zbožím.

Překlad článku Readiness Training: 8 Essential Survivalist Skills to Survive Any Disaster
naturalsociety.com/readiness-training-8-survivalist-skills-survive-disaster/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat