Rubriky | Asie a Pacifik

Afghánistán podepsal dohodu o bezpečnosti s Íránem

Zveřejněno 10 prosince 2013 autorem FreePub

Afghánistán a Írán podepsaly dohodu o spolupráci s cílem prohloubit „regionální bezpečnost.“

Dohoda byla podepsána uprostřed snah Washingtonu donutit afghánského prezidenta Karzáího k podepsání bezpečnostního paktu s Washingtonem.

Afghánistán se dohodl na dlouhodobém přátelství a paktu spolupráce s Íránem,“ řekl mluvčí prezidenta Karzáího Aimal Faizi, citovala ho agentura Reuters. „Pakt se týká dlouhodobé politické, bezpečnostní, hospodářské a kulturní spolupráce, regionálního míru.

Afghánský prezident Hamid Karzáí dosáhl v neděli v Teheránu dohody s íránským prezidentem Hassanem Rouhanim. Společné komuniké vydané po jednání stanovuje, že ministrům zahraničí obou zemí byla přidělena témata tohoto paktu, uvedla IRNA.

Na zasedání vyjádřil Rouhani silnou opozici Íránu vůči zahraniční přítomnosti a jejímu nestabilizujícímu vlivu v regionu.

Jsme znepokojeni napětím, které vyplývá z přítomnosti zahraničních sil v regionu, věříme, že by všechny tyto síly měly z regionu odejít a přenechat úkol zajištění bezpečnosti afghánskému lidu,“ citovala IRNA Rouhaniho.

>> Karzáí odmítá podepsat bezpečnostní pakt s USA
>> Afghánci protestovali proti bezpečnostní dohodě s USA [VIDEO]
>> Afghánci jsou zásadně proti bezpečnostní dohodě s USA [VIDEO]

Íránský prezident tuto zprávu zopakoval po zasedání na svém Twitteru.

Karzáí řekl, že má afghánská vláda zájem na podpisu dohody s Íránem. Dále poblahopřál svému íránskému protějšku za zajištění jaderné dohody v Ženevě, který zneškodnila několik desetiletí trvající napětí.

Mezitím americký ministr obrany Chuck Hagel řekl, že podporuje, aby síly NATO zůstaly v Afghánistánu i po roce 2014, zatímco Washington a Kábul pokračují v jednáních o zajištění dvoustranné bezpečnostní dohody (BSA), která umožní zahraničním silám, aby zůstaly v zemi i po roce 2014.

Věřím, že je zde role pro naše koaliční partnery a Spojené státy, ale to záleží na afghánském lidu,“ řekl Hagel v neděli americkým vojákům v Afghánistánu. „Pokud chtějí lidé z Afghánistánu pokračovat v tomto vztahu, pak v něm budeme pokračovat.

Hagel se během své návštěvy amerických základen v Afghánistánu nesešel s Karzáím, ale je optimistický ohledně toho, že nový pakt mezi USA a Afghánistánem bude podepsán, „Mám naději, že BSA bude podepsána,“ řekl na zastávce v Kandaháru, i když uznal „nejistotu ohledně toho, co se bude dít dál.

Americký ministr obrany projednával dohodu o bezpečnosti s afghánským ministrem obrany Bismilláhem Khan Mohammadim, který Hagela uklidnil, že smlouva bude podepsána „včas.“

Nemyslím si, že tlak ze strany USA nebo zvyšování tlaku bude užitečné při přesvědčování prezidenta Karzáího, aby podepsal bilaterální bezpečnostní dohodu,“ uvedl v sobotu afghánský ministr obrany.

Minulý týden Karzáí řekl, že nemůže podepsat dohodu mezi USA a Afghánistínem až do dubna, a to navzdory schválení ze strany shromáždění afghánských starších (Loya Jirga).

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen rovněž vyzval Karzáího, aby dohodu podepsal do konce roku.

Nechte mě to ujasnit: Dohoda je předpokladem pro naší přítomnost v Afghánistánu po roce 2014, příslušní právní rámec je na místě,“ řekl v úterý novinářům Rasmussen na briefingu v hlavním sídle NATO v Bruselu.

V současné době je v Afghánistánu 80 000 vojáků sil ISAF spadajících pod NATO, většinou jde o americké vojáky, kteří mají být staženi z Afghánistánu do konce roku 2014. NATO se chystá ponechat v Afghánistánu výcvikovou misi až s 12 000 vojáky i po roce 2014, aby pomáhali afghánské armádě bojovat proti povstalcům.

USA již dříve varovaly, že síly budou muset opustit Afghánistán do konce příštího roku, pokud Afghánistán dohodu nepodepíše. A v případě, že Američané zcela odejdou, ostatní členské státy ISAF by pravděpodobně z Afghánistánu také odešly.

>> Americký nálet zabil 22 Afghánců
>> Americký nálet zabil v Afghánistánu přes noc 65 lidí
>> Americký nálet zabil v Afghánistánu 45 lidí

Překlad článku Afghanistan agrees on regional security pact with Iran
rt.com/news/afghanistan-iran-security-pact-916/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat