Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Americká protiteroristická databáze má přes 875 000 jmen

Zveřejněno 07 května 2013 autorem FreePub

Počet jmen v databázi podezřelých teroristů vystoupal na 875 000 za pět let.

Tuto informaci řekl americký činitel médiím. Jeden z údajných útočníků na bostonském maratonu, Tamerlan Tsarnaev, byl na tento seznam přidán v roce 2011.

Databáze The Terrorist Identities Datamart Environment (TIDE) dosáhla 875 000 jmen, před pěti roky měla 540 000 jmen, řekl anonymní činitel agentuře Reuters. Zvýšení počtu jmen je částečně způsobeno bezpečnostními agenturami.

Americké agentury používají databázi k vytvoření katalogu možných teroristů. Seznam je udržován Národním protiteroristickým centrem.

Velikost databáze TIDE získala pozornost poté, co došlo minulý měsíc k bombovému útoku na maraton v Bostonu, který zabil 3 lidi a zranil více než 260 dalších.

Ukázalo se, že na seznamu byl i 26-letý Tamerlan Tsarnaev poté, co CIA obdržela žádost od ruských orgánů, aby ho prošetřily s podezřením na radikální islamistické aktivity.

Poté, co se dostal do systému TIDE, tak bylo jeho jméno dáno do další databáze, kterou vede Celní úřad ochrany hranic spadající pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Tsarnaev se dostal do této databáze poté, co v lednu 2012 odešel z USA do Ruska.

Když se po šesti měsících vrátil z Ruska, dostal v databázi automaticky nižší hodnocení, protože se neobjevily žádné další informace, které by vyžadovaly jeho další kontrolu.

TIDE byl v minulosti zkoumán kvůli své velikosti. Nicméně činitel seznámený s nejnovějším statistikami řekl, že rostoucí databáze neznamená, že jsou informace hůř zvládnutelné.

Překlad článku US counter-terror database jumps to 875,000 names – report
rt.com/usa/tide-terrorist-database-tsarnaev-775

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.