Rubriky | Ameriky

Americké námořnictvo: Nasadíme laserový útočný systém v roce 2014

Zveřejněno 16 dubna 2013 autorem FreePub

Oznámili to lídři námořnictva 8. dubna.

Ve fiskálním roce 2014 bude poprvé v historii nasazen pevno-látkový laser na palubě lodi.

Poznámka překladatele: Jde o oficiální zdroj z webových stránek amerického námořnictva na [navy.mil]

„Náš pevno-látkový laser je mezi našimi prioritami co se týče vědy a technologického rozvoje. Tento program je jádrem našeho závazku rychle přenášet pokročilé funkce k nasazení,“ řekl kontraadmirál Matthew Klunder, vedoucí Námořního výzkumu. „Tato funkce nabízí ohromně cenově dostupnou odpověď na nákladný problém obrany před asymetrickými hrozbami a tento druh inovačního přístupu je zásadní ve fiskálně omezeném prostředí.“

Oznámení o nasazení tohoto laseru na palubu lodi USS Ponce přichází v době, kdy námořní výzkumníci pokračují ve velkém pokroku směrem k přímým energetickým zbraním (directed energy weapons), což umožňuje nasazení laserových zbraní na lodích námořnictva o dva roky dříve než bylo v plánu.

„Naše údaje nám říkají, že jeden výstřel přímé energie bude stát méně než jeden dolar,“ řekl Klunder. „Porovnejte to se stovkami tisíc dolarů za výstřel jedné rakety a začnete vidět přednosti této funkce.“

Úřad pro námořní výzkum (Office of Naval Research, ONR) [jejich web] a Naval Sea Systems Command [jejich web] nedávno provedly testy vysoce energetických laserů na palubě pohybující se bojové lodi a na dálkově pilotovaném letadlu. Díky pečlivému plánování těchto demonstrací a využití investic prostřednictvím jiných agentur ministerstva obrany (DoD) byli výzkumníci schopni zvýšit odolnost, sílu a kvalitu paprsku laseru a více než zdvojnásobili dostřel zbraní.

„Budoucnost je zde,“ řekl Peter A. Morrsion, programový důstojník Programu laserových technologií (Laser Technology Maturation Program) při ONR. „Pevno-látkový laser je velkým pokrokem vpřed směrem k revoluci v moderním válčení s přímou energií, tak jako vedl k revoluci střelný prach v době nožů a mečů.“

Úředníci považují pevno-látkový laser za revoluční technologii, která dává námořnictvu cenově velmi snadno dostupnou zbraň pro různé mise s bezkonkurenční přesností, mířením a řídícími funkcemi. Protože lasery běží na elektřinu, tak můžou střílet dokud je jim poskytována a poskytují bezpečnost, protože nepotřebují jiný pohon nebo výbušniny.

Lasery s kinetickými zbraněmi tvoří obranyschopnost lodi, poskytují lepší ochranu proti malým člunům a bezpilotním letadlům za zlomek ceny tradičních zbraní.

Postupující technologie dávají námořníkům řadu možností jako nikdy předtím, včetně schopnosti ovládat výstup laserové zbraně a provádět akce od nesmrtelného zneškodnění a odrazení až po zničení.

„Očekáváme, že v budoucnu nebude moci raketa překonat vysoce přesné laserové paprsky letící rychlostí světla,“ řekl Klunder.

Po demonstraci USS Ponce bude námořnictvo a DoD pokračovat ve výzkumu začlenění cenově dostupné laserové zbraně do loďstva.

Zde následuje video demonstrující laser na palubě pohybující se bojové lodi a jeho nasazení proti dálkově pilotovanému letadlu:

Překlad článku Navy Leaders Announce Plans for Deploying Cost-Saving Laser Technology
navy.mil

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat