Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Americké námořnictvo vypouští bezpilotní letouny z ponorek

Zveřejněno 08 prosince 2013 autorem FreePub

USA otestovaly vypuštění drona z potopené ponorky.

Americké námořnictvo tak úspěšně dokončilo téměř šest let trvající program, jehož cílem je zlepšit schopnosti námořnictva.

Kompletně elektřinou pohánění bezpilotní vzdušný prostředek (UAS) byl vyvinut laboratoří Naval Research Laboratory (NRL) díky financování Defense Rapid Reaction Technology Office, které spadá pod ministerstvo obrany, a díky inovačnímu programu SwampWorks.

Inženýři použili odpalovací systém známý jako „Sea Robin“ (původně vyvinutý pro vypouštění raket Tomahawk z ponorek) k vypuštění drona eXperimental Fuel Cell Unmanned Aerial System (XFC UAS).

Toto je šest let úsilí a představuje to nejlepší ze spolupráce laboratoře námořnictva a průmyslu, technologie splňuje potřeby komunity pro speciální operace,“ uvedl v tiskové zprávě Warren Schultz, programový vývojář a manažer v NRL. „Kreativita a vynalézavost tohoto projektu unikátního týmu vědců a inženýrů představuje bezprecedentní posun na poly pohonných a odpalovacích systémů bezpilotních vzdušných prostředků.

>> Útoky amerických bezpilotních letounů způsobují “vedlejší ztráty” [VIDEO]
>> Lidé protestovali v New Yorku proti bezpilotním letounům [VIDEO]
>> NSA je namočená v kampani amerických bezpilotních letounů

Čtvrteční oznámení námořnictva přichází v době, kdy veřejnost zpochybňuje samotnou budoucnost dronů. Zakladatel Amazonu a jeho CEO Jeff Bezos minulý týden oznámil, že doufá, že jeho společnost bude nakonec doručovat balíky po celých Spojených státech pomocí bezpilotních letounů spíše než pomocí tradičních pozemních a leteckých služeb. Pouhá zmínka o takovém plánu způsobila velký rozruch, publicisté i zákonodárci varovali před takovým plánem.

Navíc nadcházející právní předpisy amerického FAA (Federální letecké velení) o použití bezpilotních letounů ve Spojených státech údajně významně omezí používání dronů do hmotnosti 25kg.

Námořnictvo a námořní pěchota navíc vsadili na velkého drona RQ-21A Blackjack. Představitelé Navy Air Command nakoupili minulý týden od společnosti Insitu (dceřiná společnost Boeingu) tyto drony za 8,8 milionů dolarů. Tato objednávka zahrnuje výrobu jednoho takového letadla, pozemní kontrolní stanice a vypouštěcí zařízení.

Letadlo Blackjack je 2,5 metrů dlouhé, rozpětí křídel má 5 metrů a váží 36 kilogramů. Dron může být vypuštěn letecky nebo z moře a je schopen letět rychlostí 167 kilometrů za hodinu ve výšce téměř 6 kilometrů po dobu 13 hodin.

>> Smrtící nálety amerických bezpilotních letounů jsou řízeny z Německa
>> Nejnovější americký bezpilotní letoun létá, plave a jezdí po zemi [VIDEO]
>> OSN: Nálety bezpilotních letounů ohrožují globální bezpečnost [VIDEO]

Foto: NAVSEA-AUTEC

Překlad článku US Navy submarine fires drone from underwater
rt.com/usa/drones-launched-from-submarine-785/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat