Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | ,

Americký generál: USA se připravují na vojenskou akci v Sýrii

Zveřejněno 19 července 2013 autorem FreePub

Americký prezident Barack Obama zvažuje použití vojenské síly v Sýrii.

Pentagon připravuje různé scénáře pro případný zásah Spojených států.

Armády generál Martin Dempsey, předseda sboru náčelníků štábů, během čtvrtečního senátního slyšení řekl, že Obamova administrativa projednává, zda se má použít armáda Spojených států v Sýrii.

Generál Dempsey řekl, že vláda uvažuje o použití „kinetických úderů“ v Sýrii a řekl: „Problém je v rámci úvah uvnitř našich vládních agentur,“ uvedla Associated Press z Washingtonu.

61-letý Dempsey je nejvyšší postavou v americké armádě a byl nominován prezidentem Obamaou do druhé období tohoto postu. Vojenský výbore amerického Senátu se ho ve čtvrtek ráno vyptával, Dempsey stručně diskutoval o situaci v Sýrii.

Minulý měsíc Obamova administrativa došla k závěru, že syrský prezident Bašár al-Assad použil chemické zbraně během probíhajících bojů.

Zástupce poradce pro národní bezpečnost a pro strategické komunikace Ben Rhodos řekl: „Výzvědná komunita odhaduje, že 100 až 150 lidí zemřelo útoky chemických zbraní v Sýrii, tyto údaje jsou ale pravděpodobně neúplné.“ Obama již dříve uvedl, že použití chemických zbraní překročilo „červenou čáru“ a pravděpodobně spustí americkou intervenci. Když Bílý dům došel k závěru, že se Assad spoléhal na chemické zbraně, Rhodos řekl: „Co se týče politické a vojenské opozice…oboje obdrží americkou pomoc.“

Toto tvrzení bylo se setkalo se skepticismem. Syrský ministr zahraničí říká, že Obama hlásí „karavanu lží.“ Vitaly Churkin, ruský velvyslanec při Organizaci spojených národů, později předložeil OSN důkazy, který naznačovaly, že syrští opoziční bojovníci použili chemické zbraně.

>> Rusko: Syrští povstalci použili sarin
>> OSN: Syrská krize stojí měsíčně 5000 životů

Částečný překlad článku US preparing for military action in Syria, top US general says
rt.com/usa/dempsey-syria-us-assad-268

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat