Skupina 5000 amerických učenců požaduje bojkot Izraele

Zveřejněno 17 prosince 2013 autorem FreePub

Silná skupina amerických učenců hlasovala pro akademický bojkot izraelských vysokých škol.

Organizace American Studies Association (ASA) v pondělí oznámila, že 5000 jejích členů hlasovalo pro bojkot.

Bojkot vyzývá americké školy a akademické výzkumné skupiny, aby ukončily veškerou práci s izraelskými skupinami. Umožňuje však jednotlivým izraelským vědcům účastnit se konferencí a mluvit na amerických univerzitách, ale nikoli v zastoupení vlády.

Usnesení je v solidaritě s vědci a studenty, kterým byla odepřena akademická svoboda, a snaží se tuto svobodu rozšířit na všechny, včetně Palestinců,“ uvádí se v prohlášení. Dále mimo jiných zmiňuje „porušování mezinárodního práva a rezolucí OSN státem Izrael; zdokumentovaný vliv izraelské okupace na palestinské vědce a studenty; do jaké míry jsou izraelské instituce vyššího vzdělání smluvní stranou státní politiky, která porušuje lidská práva.

Nejde o první a poslední bojkot Izraele

V dubnu Association for Asian American Studies (ASAS) přijala podobný bojkot, i když American Association of University Professors se vyjádřila proti tomuto opatření.

Základy pro hlasování ASA o bojkotu byly položeny minulý měsíc, kdy se dvacetičlenná národní rada ASA dohodla o bojkotu na své výroční konferenci ve Washingtonu.

Národní rada se zabývala a řešila otázky a obavy členství skrze tento proces,“ vysvětluje prohlášení. „Během otevřené diskuze o nedávné konvenci nás členové požádali o návrh usnesení, které se týká zejména ASAS, a tak návrh usnesení rady uznal, že Spojené státy hrají významnou roli při umožnění izraelské okupace Palestiny.

Pondělní oznámení je poslední v řadě bojkotů, ze kterých můžou mít izraelští vůdci strach. Vitens, holandská vodárenská firma, minulý týden uvedla, že zpřetrhala obchodní vztahy s izraelskou národní vodárenskou společností. Úvahy o rozšířenějším bojkotu byly diskutovány napříč Evropou, se kterou má Izrael silné ekonomické vazby.

Prohlášení ASA bylo nazváno prvním krokem směrem k dalším bojkotům ze strany amerických institucí. Modern Language Association uvádí, že na svém zasedání příští měsíc bude diskutovat o akademickém bojkotu.

 

Obrázek s nápisem 'bojkot'

Částečný překlad článku Influential group of 5,000 US scholars votes to boycott Israel
rt.com/usa/scholar-academic-boycott-israel-vote-347/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat