Rubriky | Ameriky

AP: Pesticid od Monsanta je jedovatý

Zveřejněno 30 listopadu 2013 autorem FreePub

Pesticidy prodávané Monsantem údajně stojí za zdravotními problémy.

Nová zpráva odhalila, že tyto pesticidy stojí za výskytem zdravotních problémů od vrozených vad po zvýšený výskyt rakoviny v Argentině. Absence právních předpisů v této latinskoamerické zemi vedla k rozsáhlému zneužívání produktů Monsanta.

Associated Press provedla zprávu, která našla jasnou souvislost mezi používáním pesticidů Monsanta a rostoucími zdravotními problémy v Argentině. Jejich nadužívání způsobilo nárůst zdravotních problémů u venkovského obyvatelstva.

AP zdokumentovala několik případů, kdy byly toxické pesticidy používány v blízkosti obydlených oblastí a následně kontaminovaly dodávky vody a způsobily zdravotní problémy.

V provincii Sana Fe, která produkuje v Argentině nejvíce obilovin, se zakazuje používání pesticidů blíže než 500 metrů od obydlených oblastí. Nicméně AP odhalila důkazy, že toxické látky byly použity i 30 metrů od lidských obydlí.

Učitelka Andrea Druetta. která žije v Santa Fe, řekla agentuře AP. že její děti byly pokryty pesticidy poté, co se koupaly v zahradním bazénu.

Kromě toho studie ukazují, že je v této provincii dvakrát až čtyřikrát vyšší výskyt rakoviny než ve zbytku země. V sousední provincii Chaco jsou vrozené vady čtyřikrát častější od doby zavedení biotechnologií v zemědělském průmyslu před zhruba deseti lety.

Vědci také zjistili, že je v provincii Santa Fe vysoká míra poruch štítné žlázy a chronická onemocnění dýchacích cest.

>> Souvisí GMO s alergiemi na lepek?
>> Druhé největší nizozemské město zakázalo Monsantův Roundup
>> Monsanto bylo zvoleno korporátním zlem roku 2013

Chemický pesticid Monsanta s názvem Roundup obsahuje látku zvanou glyfosát. I když byla dosud tato látka považována za neškodnou, tak AP zjistila, že je v Argentině používána různými způsoby, které „nejsou regulovány vědou a ani zakázány stávajícími právními předpisy.“

Doktor Damian Vernassi z Lékařské fakulty Univerzity Rosario uvedl pro španělský kanál RT (Actualidad RT), že tyto chemické směsi mohly být zodpovědné za drastický nárůst zdravotních problémů.

„Mohlo by to vést k pesticidům,“ řekl. „Došlo k analýze primární složky, ale nikdy jsme nezkoumali interakce mezi různými chemickými látkami, které jsou součástí této směsi.“

AP provedla rozhovor s argentinským zemědělcem Fabianem Tomassim, který po tři roky pracoval na přípravách koktejlu chemických látek pro sprejování plodin. Nyní trpí oslabující neurologickou poruchou (polyneuropatie) a je blízko smrti.

„Připravil jsem miliony litrů jedu bez jakékoliv ochrany, žádné rukavice, žádné masky, žádné speciální oblečení,“ řekl. „Nevěděl jsem nic. Později jsem se dozvěděl, co mi to provedlo, když jsem kontaktoval vědce.“

V reakci na tuto studii vydalo Monsanto prohlášení, že „nebude tolerovat zneužívání pesticidů nebo jakékoliv porušení zákona, regulací, či soudních rozhodnutí o pesticidech.“

>> Vědci upozornili na problém bezpečnosti GM plodin
>> 10 důvodů, proč nepotřebujeme GMO potraviny
>> Pět nejčastějších mýtů o GMO odhaleno

Překlad článku Monsanto’s pesticides poisoning Argentina – report
rt.com/news/monsanto-argentina-health-problems-484/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat