Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Assanage: Útoky dronů na americké občany ukazují kolaps systému

Zveřejněno 11 února 2013 autorem FreePub

Julian Assange kritizoval americkou vládu za zabíjení amerických občanů útoky bezpilotních letounů.

„Nevidím větší kolaps, než když výkonná moc může zabíjet své vlastní občany dle libosti a v tajnosti, aniž by se některé rozhodnutí dostalo na veřejnost,“ řekl Assange v show HBO „Real Time with Bill Maher.“

Začátkem tohoto měsíce Bílý dům bránil zabíjení lidí pomocí útoků bezpilotních letounů, dokonce i amerických občanů uvnitř Spojených států, řekl, že takové cílené atentáty jsou „legální, etické a moudré.“

„Někdy používáme dálkově pilotovaná letadla pro cílené údery proti konkrétním teroristům z al-Káidy s cílem zabránit útokům na Spojené státy a zachránit americké životy,“ řekl tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney novinářům 5. února.

„Provádíme tyto údery, protože jsou nezbytné pro zmírnění probíhající skutečné hrozby, zastavují spiknutí, aby se zabránilo budoucím útokům a zachraňují americké životy. Tyto útoky jsou legální, jsou etické a jsou moudré,“ řekl.

Carney také tvrdil, že americký prezident Barack Obama bere vážně svou zodpovědnost chránit Spojené státy a jejich občany a že věří, že je zcela na místě zaměřit se na osoby podezřelé z terorismu kdekoli na světě bez ohledu na jejich národní příslušnost.

V září 2011 byli dva američtí občané se jménem Anwar al-Awlaki a Samir Khan s podezřením na napojení na al-Káidu zabiti při úderu amerického bezpilotního letounu v Jemenu, nikdy nebyli obviněni z trestného činu.

Assange dodal, že „To je důvod, proč potřebujeme organizace jako WikiLeaks. Pomůžu každému, kdo má v Bílém domě přístup k těmto pravidlům a postupům, pracujte na tom s námi. Udržíme vás v tajnosti a tajemství odhalíme veřejnosti.“

Nedávno uniklé poznámky ministerstva spravedlnosti nabízejí ospravedlnění pro zvýšení počtu útoků dronů v posledních letech – včetně činností zaměřených na občany USA – v rámci Obamovy administrativy.

„Zaměření se na člena nepřátelských sil, který představuje bezprostřední hrozbu násilného útoku na Spojené státy, není protiprávní. Je to legální akt sebeobrany,“ píše se v nedatovaných poznámkách s názvem“ Oprávněnost smrtících operací namířených proti americkým občanům, kteří jsou vůdci Al-Káidy nebo přidružených sil.“

Poznámka se dostala pod palbu z American Civil Liberties Union (ACLU), ale i jiných skupin, pro použití výkonné moci k ospravedlnění zabíjení amerických občanů bez řádného procesu práva.

Washington využívá útoky dronů v několika zemích, prohlašuje, že jsou zaměřeny na „teroristy“. Podle svědků ale útoky většinou vedly k masivním civilních ztrátám.

Překlad článku Drone attacks on US citizens shows ‚collapse‘ of system: Assanage
presstv.ir/detail/2013/02/09/288075/drone-war-shows-us-collapse-assange

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat