Belgická policie se střetla s oceláři

Zveřejněno 27 ledna 2013 autorem FreePub

Belgické bezpečnostní síly se v Bruselu střetly s demonstrujícími oceláři.

Oceláři uspořádali demonstraci na protest proti ohlášeným plánům na zavření sedmi oceláren v Belgii. Zaměstnanci společnosti ArcelorMittal (největší světový výrobce oceli) se v pátek střetli s policií u kanceláře premiéra federální vlády. Valonská vláda a odbory společnosti ArcelorMittal uspořádaly setkání.

Ve čtvrtek ocelářský gigant oznámil plány na uzavření koksovny a šesti výrobních linek, což povede ke ztrátě 1300 pracovních míst v regionu Liege. Odbory požadují, aby pracovníci stávkovali až do pondělí, kdy začne jednání mezi vedením firmy a zaměstnanci.

„Pracovníci jsou šokováni,“ řekl Robert Rouzeeuw, ředitel Generální federace belgické práce (FGTB) a dodává: „Musíme se dát dohromady. Musíme vidět, jak budou politici reagovat.“

Firma tvrdí, že se takto rozhodla kvůli slabé evropské poptávce po oceli v důsledků dluhové krize v eurozóně. Ocelářský gigant oznámil ztrátu více než 200 milionů eur v prvních třech čtvrtletích roku 2012 a očekává velké zhoršení situace v tomto roce.

„Hluboce litujeme, že se ekonomická situace zhoršila do té míry, že se uzavírání závodů v Liege stalo nutné,“ řekl ArcelorMittal ve čtvrtečním prohlášení.

Továrna v Liege byla hlavním jádrem ocelářství v 70. letech minulého století s 30 000 oceláři, v roce 2005 jich bylo už jen 5000 a Rouzeeuw po zveřejnění plánu řekl: „Poté v Liege zůstane pouze 500 pracovních míst.“

Překlad článku Belgian police clash with steelworkers
presstv.ir/detail/2013/01/26/285560/belgian-police-clashes-with-steelworkers

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat