Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Bezpilotní drony míří pod hladinu oceánů [VIDEO]

Zveřejněno 30 prosince 2013 autorem FreePub

Americké bezpilotní letouny (drony) budou brázdit nejen vzdušný prostor.

Nové podvodní drony Slocum Glider nepotřebují na rozdíl od svých vzdušných kamarádů palivo. Nechávají se bez námahy unášet mořským proudem a tajně skenují okolí a získané informace posílají zpět na vojenské plavidlo.

Pomocí hydraulického vztlaku si tyto drony mohou nastavit hustotu podle okolní vody, umožňuje jim to se potápět a znovu stoupat k hladině dle potřeby.

Podle zprávy plánuje americké námořnictvo vyslat jeden tento dron na zkušební pět let trvající plavbu. Drony dostaly jméno dle kapitána Joshua Slocum, který se stal prvním člověkem, který na vlastní pěst obeplul zeměkouli.

V současné době tyto drony shromažďují data o okolní vodě, která mohou být použita ke kalibraci sonaru. Nová smlouva v hodnotě 203 tisíc amerických dolarů s firmou Teledyne Webb Research má však potenciál přidat těmto dronům další vlastnosti. Námořnictvo doufá, že tyto drony budou nakonec umět najít podvodní miny a nepřátelské ponorky.

Mohou nést celu řadu čidel, mohou být naprogramováni pro hlídky trvající týdny, odesílají zjištěná data a přijímají pokyny v pravidelných intervalech,“ píše se na webu výrobce.

Podvodní drony byly poprvé objednány námořnictvem v roce 2009, kdy do nich investovalo 56 milionů dolarů za 150 kusů. Drony by měly dorazit v roce 2014 a námořnictvo doufá, že budou použity pro „opatření proti minám a další úkoly související s expediční válkou…v konečném důsledku sníží počet námořníků a mariňáků potřebných vstoupit do nebezpečných mělkých vod.

Mezitím zpráva NATO z loňského roku zkoumala možnost vypouštěný dronů přímo z ponorek místo z lodí na hladině.

Drony vypouštěné z ponorek představují krok vpřed směrem k zabudování této technologie do námořních operací,“ píše se ve zprávě.

 

Překlad článku Navy’s ocean-powered drones to wage underwater war
rt.com/usa/navy%27s-ocean-powered-drone-843/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat