Rubriky | Svět

Bitcoin: K bezpečné demokracii potřebujeme internetovou anonymitu [VIDEO]

Zveřejněno 03 prosince 2013 autorem FreePub

Rozhovor s R. Stallmanem, prezidentem Free Software Foundation.

I když roste nadšení krypto-měnou Bitcoin, tak nezachrání soukromí lidí před špionážní agenturou NSA. Je potřeba skutečně anonymní online měny, řekl Richard Stallman v rozhovoru pro RT.

Bitcoin vystoupil nad cenu 1000 dolarů, přiblížil se k ceně zlata. Zhruba 1500 jeho stoupenců se sešlo v Londýně na konferenci Bitcoin Expo, aby projednali problémy této krypto-měny a jak by mohla změnit svět.

Mezi mluvčími byli dobře známí aktivisté za svobodu informací, jako je Cody Wilson a Richard Stallman, vývojář Bitcoinu Michael Parsons, zakladatel Cryptoauction Daryl Cusack a samozřejmě za RT Stacy Herbert.

Přívrženci Bitcoinu – od investorů po akademické pracovníky, politické radikály i internetové mágy – zjevně diskutovali o výzvách, kterým tato měna čelí a o které se domnívají, že by se mohla stát globální alternativou k hotovosti.

Po téměř pěti letech od svého vzniku díky tajemnému programátorovi s přezdívkou Satoshi Nakamoto je Bitcoin uznáván jako legitimní počítačová měna, které roste popularita.

Zatímco stále více online i offline služeb přijímá Bitcoiny, tak tato měna čelí stále nejistotě. Vzhledem k tomu, že hodnota této měny vzrostla čtyřnásobně během jednoho měsíce, tak se někteří obávají, že je Bitcoin další velká ekonomická bublina.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

>> 5 krypto měn, o kterých jste předtím neslyšeli
>> Ortodoxní ekonomové neprošli vlastními testy
>> NSA se zaměřuje na ekonomickou špionáž [VIDEO]

Jiní tvrdí, že Bitcoin je stále velmi omezený prostředek směny. Je stále obtížné směnit digitální měnu za běžnou hotovost a jen těžko lze Bitcoiny použít pro uložení majetku, protože jeho hodnota značně kolísá.

Pro Bitcoin neexistuje žádná centrální autorita. Jedna taková autorita by zajistila likviditu, díky níž by se lidé mohli odvolat v případě, kdy by byly jejich digitální peníze ztraceny, nebo ukradeny. Jedním z klíčových témat konference byla také internetová bezpečnost, protože hackeři neustále hledají způsoby, jak někomu ukrást Bitcoin peněženku.

Nicméně dalším problémem jsou nedávná odhalení špionážních programů americké NSA, nabízí se otázka, zda-li jsou transakce této „zázračné“ krypto-měny uchráněny před zraky této špionážní agentury.

V rozhovoru z Londýna uvedl Richard Stallman, který se účastnil konference Bitcoin Expo, že má Bitcoin své výhody, ale že není standardem bezpečné digitální měny, která by byla ukryta před špehováním firem a i špionážních agentur.

Stallman prosazuje software zdarma („libre“) již 30 let a mluví o něm jako o „prvním kroku“ ve snaze „získat zpět naši svobodu a obnovit demokracii.“ Podle Stallmana je také zapotřebí platební systém pro „převzetí kontroly nad našimi digitálními životy.“

RT: Je Bitcoin finanční zázrak, nebo bublina čekající na splasknutí?

Richard Stallman: Bubliny mohou být u Bitcoinu, stejně tak jako v oblasti bydlení, nebo tulipánů, nebo v oblasti čehokoliv jiného, co je předmětem spekulace. Bubliny se stávají a není to nic zvláštního. Je Bitcoin zázrak? Nejsem si jistý, co by to znamenalo – existují dobré i nedobré věci na Bitcoinu. Jednou z dobrých vlastností Bitcoinu je, že můžete poslat někomu peníze bez povolení platební společnosti. Například můžete podpořit Wikileaks – což je dobrá věc a americká vláda nechce, aby se to dělo – používá mimosoudní prostředky k pronásledování.

>> Cena Bitcoinu poprvé dosáhla 1000 dolarů
>> Norsko, Švédsko a Švýcarsko se mají ekonomicky lépe než jejich sousedé v eurozóně
>> Ameriku řídí šéfové z Wall Streetu

Částečný překlad článku We need anonymity to make democracy safe – Stallman talks Bitcoin
rt.com/news/bitcoin-not-anonymous-stallman-522/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat