Britové: Pošlete do Sýrie léky, ne zbraně nebo vojáky!

Zveřejněno 28 srpna 2013 autorem FreePub

50% britské veřejnosti je proti použití britských raket v Sýrii, 25% je pro jejich použití.

Zprávy o útoku smrtícím plynem tento týden v Damašku spustily náznaky, že západní mocnosti mohou použít přímou vojenskou akci ve dvou a půl roku trvajícím syrském konfliktu.

Premiér David Cameron a americký prezident Barack Obama hrozí „vážnou odpovědí„, pokud se tvrzení o chemickém útoku prokážou jako pravda, že syrská vláda, v čele s prezidentem Bašárem al-Assadem, provela chemický útok. Britští a američtí vojenští plánovači již údajně plánují potenciální cíle k raketovým útokům.

>> YouGov: YouGov / Sunday Times Survey Results

Nicméně nový výzkum YouGov a novin Sunday Times provedený po posledních incidentu s chemickými zbraněmi ukazuje, že britská veřejnost do značné míry zůstává proti jakémukoliv vojenskému zapojení do syrského konfliktu.

77% britské veřejnosti podporuje poslání „potravin, léků a dalších humanitárních zásob“ do Sýrie. Pouze 9% podporuje vyslání britských vojáků, zatímco 74% je proti. Podpora je rovněž menší pro poslání plnohodnotných vojenských zásob (10%) nebo dokonce malé armády (16%) na pomoc proti-assadovským silám.

>> V izraelském tisku se objevila mapa útoku proti Sýrii
>> Rusko varuje USA před útokem na Sýrii
>> Analytik: Americká vojenská intervence v Sýrii by byla sebevražda

Facebooková stránka zabývající se Sýrií

Navíc podpora různých možných akcí se téměř nezměnila za posledních několik měsíců – a v některých případech se zdá, že se dokonce zhoršila – uprostřed důkazů, že byly použity chemické zbraně.

V květnu 50% Britů podporovalo odeslání ochranných oděvů (například neprůstřelných vest a přileb) syrským rebelům a 28% bylo proti. Nyní je podpora na 41% a proti odeslání 33%.

Nejnovější průzkum podporuje dubnové zjištění YouGov, které ukazuje, že použití chemických zbraní v Sýrii by změnilo přístup britské veřejnosti jen málo.

Aktualizace (28. 8. 2013)

Průzkum YouGov pro The Sun ukazuje, že je 50% Britů proti raketovému útoku na vojenské objekty v Sýrii, zatímco 25% tyto útoky podporuje.

Omezené raketové údery, většinou americké rakety, ale možná i britské, jsou údajně nejpravděpodobnější formou vojenské akce západních mocností.

Nový průzkum se také ptal Britu na použití britských letadel a raket s cílem vytvořit bezletové zóny v Sýrii – 42% je proti, 34% pro.

Překlad článku SEND MEDICINE TO SYRIA, NOT GUNS OR SOLDIERS
yougov.co.uk/news/2013/08/25/send-medicine-syria-not-guns-or-soldiers

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich