Bývalé státy SSSR: Rozpad Sovětského svazu byl chybou

Zveřejněno 24 prosince 2013 autorem FreePub

Více než 20 let po rozpadu SSSR většina jeho bývalých obyvatel věří, že to nepřineslo nic dobrého.

Průzkum institutu Gallup provedený v jedenácti zemích bývalého Sovětského svazu položil účastníkům tuto otázku: „Rozpad Sovětského svazu této zemi pomohl, nebo jí uškodil?

Celkové statistiky ukázaly, že 51% lidí uvedlo, že rozpad poškodil národní zájmy jejich země, zatímco pouze 24% hlasovalo ve prospěch nezávislosti.

Kazaši, Ázerbájdžánci a Turkmeni spíše vidí užitek než škody rozpadu. V Arménii, Kyrgyzstánu, Ukrajině a Rusku lidí třikrát více viděli škodu než prospěch. V Gruzii je to zhruba půl na půl.

Průzkum také ukazuje, že ti, kteří měli vědomé zkušenosti ze života v SSSR, mají téměř třikrát větší pravděpodobnost tvrdit, že rozpad Sovětského svazu jejich zemi poškodil. Lidé do 30 let jsou rozděleni – 33% vidí poškození a 30% přínos, zatímco 20% přiznává, že neví a odmítli odpovědět.

Studie institutu Gallup došla k závěru, že lidé s vyšším vzděláním častěji přijímají a podporují výhody, které přišly s odloučením od Moskvy, výjimkou je pouze Kyrgyzstán.

Ty státy, které zažily pokračující konflikty, násilí nebo etnické napětí, mají větší pravděpodobnost, že v rozpadu SSSR vidí škody.

Lidé, kteří uvedli, že „většina lidí“ v jejich státech se bojí vyjádřit své politické názory, hlasovali ve prospěch Sovětského svazu, zatímco ti, kteří uvedli, že se „nikdo“ nebojí vyjádřit politické názory, spíše hlasovali pro nezávislost. Čísla naznačují, že „svoboda, o které si mysleli, že ji budou mít po rozpadu Sovětského svazu, se dosud nerealizovala,“ tvrdí studie.

30% obyvatel z jedenácti bývalých republik SSSR věří, že budou mít budoucí generace možnost učit se a růst díky výhodám nezávislosti, zatímco 18% tuto příležitost nevidí.

Celkově lze říct, že lidé, kteří vidí příležitosti pro sebe a své děti, tak pravděpodobně budou hlasovat pro rozpad Sovětského svazu,“ uvádí studie.

55% Rusů tvrdí, že rozpad SSSR poškodil jejich životní styl a pouze 19% věří, že rozpad jim život zlepšil.

Studie institutu Gallup je založena na rozhovorech s nejméně 1000 lidmi provedenými od června do srpna 2013 v jednotlivých zemích. Z průzkumu byly vyloučeny některé země bývalého Sovětského svazu – Uzbekistán, Litva, Estonsko a Lotyšsko.

 

Překlad článku Majority in former Soviet states believe breakup was harmful mistake – poll
rt.com/news/ussr-collapse-mistake-poll-585/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat