Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | , ,

Cena ropy dosáhla maxima po útoku Izraele na Sýrii

Zveřejněno 02 února 2013 autorem FreePub

Ceny ropy vzrostla na nejvyšší úroveň v průběhu posledních tří měsíců.

Cenového maxima dosáhla uprostřed rostoucího geopolitické napětí na Blízkém východě, zejména po izraelském leteckém úderu na syrské výzkumné středisko.

Cena ropy Brent v New Yorku k dodání v březnu v pátek vzrostla o 7 centů na 97,56 dolarů za barel, zatímco cena barelu ropy Brent v Asii vzrostla o 25 centů na 115,8 dolarů. Brent se tak blíží k největšímu týdennímu zisku za poslední dva měsíce, zatímco v USA cena ropy poroste již osmým týdnem za sebou.

Experti tvrdí, že je růst cen způsoben dodavatelskými obavami z rostoucího napětí na Blízkém východě. Toto nastává poté, co Sýrie varovala OSN před možnou překvapivou reakci po izraelském náletu na syrské výzkumné středisko v blízkosti Damašku.

Ve středu syrská armáda ve svém prohlášení uvedla, že dva lidé byli zabiti a pět dalších zraněno při izraelském náletu na vědecké centrum v Jamraya, které se nachází 25 km severozápadně od hlavního města Damašku.

Sýrie zažívá nepokoje od března 2011. Mnoho lidí včetně velkého počtu bezpečnostních sil bylo zabito. Syrská vláda tvrdí, že je chaos v zemi řízený ze zahraničí a že militantní skupiny podporované západními státy a jejich regionální spojenci, jako je Katar, Saúdská Arábie a Turecko, se snaží udržovat zmatek. Navíc několik mezinárodních organizací pro lidská práva obviňuje militanty v Sýrii ze spáchání válečných zločinů.

Překlad článku Oil prices hit new high after Israeli attack on Syria research center
presstv.ir/detail/2013/02/01/286667/oil-rises-after-israeli-attack-on-syria

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat