Rubriky | Evropa

Chorvati hlasují o zákazu manželství homosexuálů

Zveřejněno 01 prosince 2013 autorem FreePub

Většina Chorvatů hlasovala v referendu pro zákaz manželství osob stejného pohlaví.

V referendu, které rozdělilo národ a vyvolalo protesty, odpovídali voliči na otázku „Souhlasíte, že je manželství sňatek mezi mužem a ženou?“

Státní volební komise uvedla, že 65% voličů uvedlo „Ano“, zatímco 34% hlasovalo pro „Ne“.

Po referendu bude muset Chorvatsko změnit svou ústavu, aby definovalo manželství jako „jednotu muže a ženy.“ V současné době ústava v převážně katolickém Chorvatsku nedefinuje manželství.

Chorvatský premiér Zoran Milanovic řekl krátce po vhození svého volebního lístku, že referendum by nemělo být použito k rozhodnutí o „intimních otázkách v rámci každé rodiny“.

Milanovic dodal, že „je to smutné a nesmyslné referendum a já doufám, že je to poslední referendum o otázkách, jako je tato,“ uvedl Balkan Insight.

>> Populismus nevyřeší problémy Evropské unie
>> Norská armáda zavede vegetariánské pondělky
>> Rusové radí vyhnout se Gmailu

Prezident Ivo Josipovic sdílí stejný názor a řekl, že „jsme toto referendum nepotřebovali.“

Myšlenka stojící za tímto hlasováním byla představena církví podporovanou občanskou skupinou „Ve jménu rodiny,“ která shromáždila více než 750 tisíc podpisů požadovaných pro celonárodní hlasování o homosexuálních manželstvích.

„Jsme přesvědčeni, že manželství, děti a rodina jsou důležité otázky, že o nich musí rozhodnout celá společnost,“ řekl agentuře AFP vůdce této iniciativy Zeljka Markic.

Konzervativci v zemi, která se v letošním roce připojila k Evropské unii, se začali obávat, že manželství homosexuálů by se mohlo stát legálním, protože středo-levicová vláda představila návrh zákona udělující homosexuálním párům právo na registraci jako „životní partneři.“

Tato otázka vyvolala masové protesty a rozdělila národ. Klíčové osobnosti veřejného života a zastánci lidských práv se vyslovili pro hlasování, vyzvali lidi, aby v referendu hlasovali „Ne“.

Více než tisíc demonstrantů vyšlo v sobotu na pochod proti referendu, aby vyjádřili svůj názor, že hlasování je diskriminační.

„Apelujeme na voliče…aby ochránili práva menšin, aby se v Chorvatsku nikdo nestal občanem druhé kategorie,“ řekl aktivista za práva homosexuálů Sanja Juras.

Demonstranti pochodovali centrem města a nesli transparenty „Homosexualita není volba, nenávist je volba“ a „Pojďme chránit všechny zamilované.“ Když demonstranti dorazili k národnímu parlamentu, vytáhli velkou duhovou vlajku.

>> Evropský soud: Homosexuálové mohou žádat o azyl v EU
>> Způsobí nezaměstnanost mládeže v eurozóně sociální nepokoje? [VIDEO]
>> EU v loňském roce promarnila více než 6 miliard eur

Překlad článku Croatians vote to ban same-sex marriage
rt.com/news/croatia-anti-gay-referendum-536/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat