Rubriky | Evropa

Chudé řecké rodiny čelí potravinové krizi v důsledku ekonomické krize

Zveřejněno 13 srpna 2013 autorem FreePub

Řecké rodiny jsou nuceny uchýlit se k potravinovým bankám.

Podle zprávy publikované minulý týden v Guardianu až 90% řeckých rodin v chudých čtvrtích spoléhá na charitativní organizace, včetně veřejných kuchyní.

V článku se píše, že některé z těchto rodin byly předtím bohaté, ale ekonomické problémy, které zasáhly Řecko, je poslaly mezi chudé.

„Pravda je, že kdybych sem nepřišel, neměl bych jak nakrmit své děti. Před třemi lety, jsem byl šéfem a měl dva zaměstnance, tehdy byla nemyslitelná myšlenka, že bych chodil sbírat jídlo. Tehdy jsem vydělával 3000 eur za měsíc a lednice byla vždy plná,“ řekl nedávno ovdovělý otec tří děti, když čekal na výdej jídla v charitativní organizaci v Aténách.

Ve zprávě se uvádí, že řecká pravoslavná církev poskytuje jídlo pro zhruba 55 tisíc lidí denně, navíc se dalších 7000 jídel rozděluje po různých místech hlavního města, je nabízeno zdarma hladovým lidem.

>> Guardian: Greece’s food crisis: families face going hungry during summer shutdown
>> Řešení na úrovni EU víc ubližuje než pomáhá
>> Nezaměstnanost eurozóny dosáhla rekordu
>> MMF schválil půjčku Řecku v hodnotě 1,7 miliard eur

Začátkem tohoto roku Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) zjistil, že zhruba 600 000 dětí žije pod hranicí chudoby v recesí postižené zemi.

Podle prezidenta řecké pobočky UNICEF Lambrose Kanellopoulose: „U chudších rodin vidíme neschopnost vyrovnat se se zdravotními, sociálními a vzdělávacími potřebami dětí. Sociální vyloučení roste. Vidím to u střední třídy, kde byly příjmy tvrdě zasaženy škrty.“

Řecká míra nezaměstnanosti dosáhla v květnu 27,6% oproti 27% v dubnu, uvádí se ve zprávě řeckého statistického úřadu ELSTAT. Úřad dodal, že je nejhůře zasažena mládež ve věku 15 až 24 let, jejíž nezaměstnanost byla v květnu na úrovni 64,9%.

>> ELSTAT: LABOUR FORCE SURVEY: May 2013

Řecká míra nezaměstnanosti činí více než dvojnásobek průměrné nezaměstnanosti eurozóny, která je na úrovni 12,%, což je odrazem prohlubující se recese po letech úsporných opatření ukládaných podle záchranného plánu Evropské unie.

Atény získaly 110 miliard eur jako od věřitelů, tzv. trojky – Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, v květnu 2010. Dalších 130 miliard eur bylo pro Řecko schváleno v únoru 2012.

Řecká ekonomika je již šestým rokem v recesi kvůli špatnému finančnímu hospodaření, což vedlo ve zvyšování daní a výdajové škrty.

Překlad článku Poor Greek families face food crisis as result of economic slump
www.presstv.ir/detail/2013/08/11/318223/poor-greek-families-face-food-crisis

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat