Čína mobilizuje armádu kvůli hrozbě Severní Koreje

Zveřejněno 03 dubna 2013 autorem FreePub

Čína zahájila mobilizaci vojenských sil na celém Korejském poloostrově.

Tento krok přichází v reakci na rostoucí napětí po nedávných výhrůžkách Severní Koreje, že zahájí raketové útoky proti svému jižnímu sousedovi a proti Spojeným státům.

Podle amerických představitelů vedlo vyhlášení „válečného stavu“ Pchjongjangu proti Jižní Koreji čínskou armádu (PLA) ke zvýšení své vojenské přítomnosti na hranicích s KLDR. Představitelé tvrdí, že tento proces probíhá od poloviny března a zahrnuje pohyb vojsk a připravení stíhaček. PLA je nyní na nejvyšší úrovni pohotovosti.

Čínské síly, včetně tanků a obrněných transportérů, byly spatřeny ve městě Ji’an blízko řeky Yalu, která tvoří hranici mezi Čínou a Severní Koreou. Další pohraniční oblasti byly údajně střeženy letadly.

Čína dále provede námořní cvičení ve Žlutém moři, které je naplánováno na pondělí. Tento krok je všeobecně vnímán jako otevřená podpora pro Severní Koreu, která dále pokračuje ve své extrémní opozici vůči společnému vojenskému cvičení USA a Jižní Koreje, které má trvat až do května.

Zpráva přichází v době, kdy Spojené státy posílají svého torpédoborce USS Fitzgerald k pobřeží KLDR, k tomu připočítejme nedělní nasazení stíhaček F-22 ve vojenském cvičení s Jižní Koreou, které ještě více zvýšilo napětí na Korejském poloostrově.

Mezitím podle analýz satelitních snímků mobilizovala Severní Korea svůj raketový arzenál krátkého a středního doletu. Představitelé tvrdí, že Pchjongjang otestuje svou novou mobilní raketu středního doletu KN-08, tvrdí, že již v minulosti byly spatřeny přípravy pro test. Pchjongjang tvrdí, že jsou od 26. března jeho síly v nejvyšším možném stavu pohotovosti.

Severní Korea a Čína udržují dlouholetou obrannou smlouvu na základě které by přišel Peking na pomoc Pchjongjangu v případě, že by byl napaden. Naposledy byla uvedena do praxe během korejské války, kdy byly desetitisíce čínských dobrovolníků nasazeny na Korejském poloostrově. Čínští vojenští mluvčí často odkazují na vztah mezi oběma zeměmi jako že si jsou blízko tak, jako „rty a zuby.“

I přes rostoucí napětí, které vedlo k narušení obchodu mezi Čínou a KLDR, obě země již naplánovaly posílit v budoucnu své ekonomické vazby. 27. března byly oznámeny plány na novou vysokorychlostní železnici.

Přesto mnozí lidé v čínských kruzích ukázali nelibost z agresivního vztahu KLDR s Jižní Koreou a Spojenými státy. Čínský představitel mluvící s Reuters pod podmínkou anonymity svědčil, že americká přítomnost v regionu je užitečná pro zdrženlivost jinak nepředvídatelného Kim Jong-una, což by mohl být důvod, proč Peking tolik nekritizuje americkou přítomnost v regionu.

Kromě toho občas čínské webové stránky a blogy otevřeně napadají severokorejského vůdce za špatnou situaci v regionu – podle nich hraje diplomatické hry uprostřed chronického nedostatku potravin ve své zemi.

Čtěte také: Čína mobilizuje armádu kvůli hrozbě Severní Koreje

Částečný překlad článku China mobilizes military on N. Korea threats
rt.com/news/chinese-military-korea-alert-184

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat