Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | ,

Čínští vojáci vstoupili na území Indie

Zveřejněno 29 dubna 2013 autorem FreePub

Indie obvinila Čínu z vniknutí jejích vojáků na své území.

Údajně se tak stalo v západní části regionu Ladakh v části Kašmíru pod správou Indie.

Indický ministr obrany Shashikant Sharma a další představitelé armády uvedli ve zprávě, která byla předložena parlamentu v pátek, že čínská armáda vstoupila 19 kilometrů do území Indie 15. dubna, uvedla Press Trust of India (PTI). [zdroj]

Indický ministr obrany také řekl poslancům na valné hromadě v Novém Dilí, že v tomto sporném regionu nasadil vojáky, aby „bedlivě sledovali hranici.“

„Úředníci řekli výboru, že indická hlídka 16. dubna hlásila přítomnost čínské armády 19 kilometru uvnitř LAC (Line of Actual Control),“ citoval PTI zdroj.

LAC je de facto hranicí mezi Čínou a Indií, která vede přes Himaláje.

Ve čtvrtek indický ministr zahraničí Salman Khurshid řekl, že navštíví 8. května Čínu s tím, že Indie a Čína mají společný zájem na tom, aby se „nezničil“ dlouhodobý pokrok ve vztazích mezi oběma zeměmi.

Mezitím v pátek představitel ministerstva zahraničí uvedl, že do Indie ke konci května přicestuje čínský premiér Li Keqiang.

Rozhovory mezi oběma zeměmi dosud nevyřešily spor o západní část regionu Ladakh v Kašmíru, který je pod správou Indie.

Indičtí úředníci tvrdí, že četa čínských vojáků zřídila 15. dubna tábor uvnitř území Indie.

Indie požaduje, aby se čínští vojáci stáhli, několika setkáním mezi místními veliteli armády a diplomaty z obou stran se nepodařilo prolomit patovou situaci. Čína popřela jakékoliv provinění.

Indie a Čína mají od roku 1962 neklidné vztahy, kdy bojovaly proti sobě ve válce v himalájské oblasti Ladakh a Arunáčalpradéš.

Čína si nárokuje zhruba 90 000 čtverečných kilometrů půdy v Arunáčalpradéši, ale Indie tvrdí, že Čína okupuje 38 000 čtverečných kilometrů indického území na náhorní plošině Aksai Chin.

Překlad článku Chinese troops have entered Indian territory, New Delhi says
presstv.ir/detail/2013/04/26/300440/chinese-troops-crossed-border-india-says

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat