Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Colorado: První americký stát legalizoval rekreační užití marihuany

Zveřejněno 27 prosince 2013 autorem FreePub

Colorado v pondělí změnilo historii, vydalo stovky licencí pro podniky prodávající marihuanu pro rekreaci.

Coloradská Marijuana Enforcement Division vydala 348 licencí: 136 pro obchody s marihuanou, 31 pro firmy produkující výrobky s marihuanou, 178 pro pěstebních zařízení a tři pro testovací laboratoře. Všechny tyto podniky musely podat žádosti do konce října s cílem získat od nového roku licenci.

Jak dříve uvedla RT.com – Colorado a Washington se staly prvními americkými státy, které legalizovaly rekreační užívání marihuany poté, co si to voliči odhlasovali v referendech.

„Colorado bude prvním státem, který zlegalizoval trh marihuany pro dospělé,“ řekl Mason Tvert, mluvčí Marijuana Policy Project, pro Denver Post. „Očekáváme, že se stane příkladem pro ostatní státy.“

Na marihuanu bude v Coloradu uvalena spotřební daň 15% a daň z prodeje ve výši 10%. Úřady očekávají, že tato daň přinese státnímu rozpočtu zhruba 70 milionů dolarů. Prvních 40 milionů dolarů již bylo vyčleněno pro školní projekty.

„Jsme vděční, že voliči schválili financování, které umožní silné regulační prostřední, stejně jako je tomu u alkoholu,“ řekl agentuře Reuters guvernér John Hickenlooper poté, co voliči schválili předpisy navrhované ze strany státních orgánů.

„Uděláme vše, co je v našich silách, abychom se ujistili, že děti nebudou kouřit trávu a že lidé nebudou řídit zhulení. Toto opatření dává Coloradu možnost správně regulovat marihuanu,“ uvedl v prohlášení.

I když bylo vydáno 348 povolení, tak ne všechny obchody začnou od 1. ledna fungovat. Kromě souhlasu státu musí tato zařízení ještě získat povolení od místních jurisdikcí. Podle Denver Post je v hlavním městě státu připraveno fungovat od prvního dne roku 2014 pouze osm obchodů.

94 dalších, které dostaly licenci od státu, je stále v procesu získávání souhlasu na lokální úrovni.

 

Překlad článku America’s first recreational pot licenses issued in Colorado
rt.com/usa/first-recreational-pot-licenses-colorado-743/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat