Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Connecticut se chystá označovat GMO potraviny

Zveřejněno 14 prosince 2013 autorem FreePub

Connecticut jde kupředu co se týče označování GMO potravin na jejich obalech.

Guvernér amerického státu Connecticut hostil ve středu slavností podpis před bio restaurací ve městě Fairfield kvůli zákonu o značení GMO potravin, který by mohl být ve Spojených státech první svého druhu.

Voliči v Connecticutu se v červnu rozhodli pro schválení zákona požadujícího, aby všechny potraviny obsahující geneticky modifikované složky měly tuto vlastnost označenou na svém obalu. Pokud však sousední státy nebudou následovat, upadne stav tohoto návrhu zákona v zapomnění.

Návrh zákona ve státě Connecticut vyžaduje, aby další alespoň čtyři státy na severovýchodě USA s více jak 20 miliony obyvateli schválily zákon, než může být oficiálně dodržován. Zastánci iniciativy pro označování GMO v tomto státě našli spojence, ale může trvat velmi dlouho, než přijde potřebná podpora z ostatních států.

Voliči amerického státu Maine již zvolili téměř identický návrh zákona, ale obyvatelé Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New Yorku, Rhode Island a Vermontu se musí spojit a návrh zákona schválit alespoň ve třech lokalitách.

Ve středu guvernér Dannel Malloy prosil své kolegy před restaurací Catch A Healthy Habit ve městě Fairfield, aby zvážili spojení v tomto boji.

Jsem hrdý na to, že se představitele z každého legislativního výboru mohou spojit, aby byl náš stát v rámci našeho národa první, který vyžaduje označování GMO,“ řekl Malloy podle fairfieldských Daily Voice. „Výsledkem je zákon, který ukazuje náš závazek vůči právu spotřebitelů vědět, zatímco ukazujeme cestu dalším státu, aby přijaly podobná opatření.

Tara Cook-Littman, ředitelka skupiny GMO Free Connecticut, tleskala úsilí zastánců tohoto zákona. „Jako katalyzátor značení GMO ve Spojených státech by měli být obyvatelé Connecticutu hrdí,“ řekla novinářům.

Doufáme, že zákonodárci po celém severovýchodě budou následovat guvernéra Malloye a naše legislativní vítězství schválením zákonů, které poskytnou spotřebitelům větší transparentnost. Je to velká čest pro nás všechny, stát vedle guvernéra Malloye, když podepisuje první zákon v USA o označování GMO.

Více než 60 zemí po celém světě schválilo povinné označování geneticky modifikovaných potravin a z anket vyplývá, že je pro totéž i většina Američanů. Zatím téměř polovina všech amerických států zavádí návrhy zákona, které v případě schválení budou vyžadovat označování GMO potravin, nebo je zcela zakážou.

Průzkumy vždy zjistily, že 80 až 95% lidí chtějí označování,“ řekl v dubnu vedoucí vědecký pracovník Spotřebitelské unie Michael Hansen pro web o zdraví Rodale News. „Lidé věnují pozornost jídlu a proto se zajímají o otázku GMO a nakupují jídla, která jsou spíše lokální a jídla bez pesticidů a dalších přidaných látek.

Nyní, když se Connecticut ujal vedení, tak guvernér Malloy doufá, že ostatní státy udělají totéž.

Je to začátek, chci aby bylo jasné, že je to začátek,“ řekl před středeční akcí. „Je to národní hnutí, které bude vyžadovat označování potravin.

Lidé vyžadují označování GMO,“ řekl Malloy pro WFSB News. „Některé společnosti to dělají a tímhle směrem musíme jít.

V současné době 15 zemí Evropské unie vyžaduje označování GMO, mezi další země patří Zambie, Benin a Srbsko.

Poznámka překladatele: Mezi státy vyžadující označování GMO potravin patří i Česká republika, více v článku Jak je to se značením GMO potravin u nás v Česku?

 

Překlad článku ‚This is the time!’ Connecticut gov signs first GMO labeling law in US
rt.com/usa/connecticut-malloy-gmo-labels-148/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat