DARPA staví roboty s reálnými mozky

Zveřejněno 14 května 2013 autorem FreePub

Další hranicí robotiky jsou stroje myslící jako lidé.

Vědci jdou za tímto nepolapitelným cílem celá desetiletí a nyní věří, že jsou jen pár kroků od cílové čáry.

Pentagonem financovaný tým vědců sestrojil malý stroj, který umožňuje robotům jednat nezávisle. Na rozdíl od tradičních systémů umělé inteligence, které spoléhají na tradiční programování, tento „vypadá“ a myslí „jako lidský mozek,“ řekl James K. Gimzewski, profesor chemie na University of California.

Gimsewski je členem týmu, který pracuje pod záštitou agenturou DARPA na programu jménem „fyzická inteligence.“ Tato technologie by mohla být tajemstvím k tomu, jak udělat roboty skutečně autonomní, řekl Gimzewski během konferenčního hovoru, který hostoval Technolink, průmyslová skupina v Los Angeles.

Tento projekt nepoužívá standardní robotický hardware s integrovaným obvodem, řekl. Zařízení, které jeho tým postavil, je schopno bez programování jako u klasických robotů provádět akce podobně jako lidé, řekl Gimzewski.

Mezi účastníky tohoto projektu patří HRL (dříve Hughes Research Laborary) a Laboratoř Freeman pro nelineární neurodynamiku při University of California. Druhá jmenovaná laboratoř se jmenuje po Walterovi J. Freemanovi, který již 50 let pracuje na matematickém modelu mozku, který je založen na datech elektroencefalografu (EEG). EEG je záznam elektrické aktivity mozku.

Co odlišuje tento nový přístroj od všech ostatních je to, že má propojené dráty v nano měřítku, miliardy spojů jako lidský mozek a je schopen pamatovat si informace., řekl Gimzewsk. Každé spojení je syntetická synapse. Synapse je to, co umožňuje neuronu před elektrický nebo chemický signál do jiné buňky. Protože je taková struktura hodně složitá, nebyla schopna většina projektů umělé inteligence toto replikovat.

Zařízení „fyzická inteligence“ nevyžaduje zásah člověka, jako je tomu u robotů, řekl Gimzewski. Aplikace této technologie pro armádu by byla dalekosáhlá, řekl. Například letadlo, které by bylo schopno se naučit a prozkoumat terén a to bez zásahu člověka, řekl. Tyto stroje by byly schopny zpracovávat informace způsobem, který je se současnými počítači nemyslitelný.

Výzkum umělé inteligence posledních pěti desetiletí nebyl schopen vyprodukovat lidské usuzování a kognitivní funkce, řekl Gimzewski. Tento projekt v DARPA je tím nejambicióznějším, jaký doposud viděl.

Studie ukázaly, že jednou z klíčových vlastností mozku je sebeorganizace. „ta se zdá být nezbytným předpokladem pro autonomní chování,“ řekl. „Spíše než přesouvat informace z paměti do procesoru, jako to dělají běžné počítače, tento přístroj zpracovává informace zcela novým způsobem.“ Mohlo by jít o revoluční průlom co se týče robotických systémů, řekl Gimzewski.

Překlad článku DARPA Building Robots With ‘Real’ Brains
nationaldefensemagazine.org/blog/Lists/Posts/Post.aspx?ID=1101

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat