Rubriky | Ameriky

Delfíni umírají po desítkách podél východního pobřeží USA

Zveřejněno 24 srpna 2013 autorem FreePub

Co zabíjí delfíny na východním pobřeží Spojených států?

Těla desítek mořských savců, sedmkrát více, než je obvyklé, letos v létě vyvržena na pobřeží. Vědci se snaží najít odpovědi na to, co způsobuje jejich smrt.

Jen ve Virginii samotné bylo nalezeno přinejmenším 164 mrtvých delfínů v letošním roce, řekla Joan M. Barns, PR manažerka pro Virginia Aquarium ve Virginia Beach. Téměř polovina z nich (78) bylo nalezeno na břehu v srpnu, uvedla.

V úterý federální úřady uvedly, že mezi New Yorkem do Virginií zaznamenali tento rok 228 mrtvých delfínů. Za celý rok 2012 došlo pouze k 111 úmrtí.

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) vydal neobvyklý zprávu o „nezvyklých úmrtích“ v reakci na tyto události. Prohlášení přitahuje pozornost federálních složek, protože úmrtí jsou něco, co slouží jako indikátor zdraví oceánu a může poskytnout“vhled do větších otázek životního prostředí, které mohou mít také dopad na lidské zdraví a blahobyt“, uvádí na svých internetových stránkách NOAA.

>> Seznam masových úhynů aneb Proč po celé Zemi náhle hromadně umírají miliony ryb?
>> NOAA: Marine Mammal Unusual Mortality Events
>> Štít bude dusit demonstranty nízkofrekvenčním reproduktorem

Aktuální prohlášení pro středo-atlantické delfíny (Bottlenose dolphin) je jedním z 60 „nezvyklých úhynů“, které NOAA vydala. U 29 z těchto případů byly zjištěny příčiny, včetně infekcí, biotoxinů, lidských zásahů a podvýživy.

Prvotní spekulace tvrdí, že je na vině infekce.

„Na základě dosavadních důkazů je na začátku seznamu možných příčin úmrtí infekční patogen, ale i ostatní možné příčiny budou prozkoumány,“ uvedla NOAA. „Práce je v plném proudu, abychom zjistili z odebraných vzorků tkáně, zda je na vině infekční patogen.“

Susan Barco, koordinátorka výzkumu pro Virginia Aquarium a Marine Science Center, řekla, že pitvy poskytnou vodítka.

„V plicích vidíme léze, které jsou v souladu s teorií nějaké respirační infekce,“ řekla. „Jsme svědky velmi aktivních lymfatických uzlin, což znamená, že aktivně bojovaly proti infekci.“

Susan Barco a Charlie Potter, manažeři sbírek mořských savců pro National Museum of Natural History, které spadá pod Smithsonian Institution, uvedli, že vědci hledají morbillivirus, o kterém předpokládají, že způsobil úhyn 740 delfínů podél východního pobřeží v roce 1987. Tento virus byl nalezen v některých mrtvých delfínech z letošního roku, řekl Potter pro NPR.


Obrázek je pouze ilustrační.

Částečný překlad článku Dolphins dying by the dozens along East Coast
edition.cnn.com/2013/08/20/us/dolphins-dying/index.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat