Rubriky | Evropa

Demonstrace proti korupci ve Španělsku

Zveřejněno 20 ledna 2013 autorem FreePub

Španělé demonstrovali v několika městech proti korupci ve státě, který je v prudkém ekonomickém útlumu.

V pátek se naštvaní demonstranti shromáždili poblíž sídla středo-pravé lidové strany premiéra Mariana Rajoye v hlavním městě Madridu. Budova byla chráněna pořádkovou policií a kovovými překážkami.

Tyto demonstrace byly zažehnuty nedávnou zprávou pravicových novin El Mundo, že členové lidové strany shromažďovali nepřiznané platy, převážně ze soukromých firem.

Noviny dodaly, že bývalý pokladník lidové strany Luis Barcenas dal obálky, které obsahovaly navíc 5 000 až 15 000 eur stranickým funkcionářům k jejich úředních platů během dvou desetiletí.

Noviny nicméně zdůraznily, že Rajoy neobdržel tento druh plateb a v roce 2009 nařídil generálnímu tajemníkovi strany Mariovi Dolores de Cospedalovi aby takovou praxi ukončil.

„Účty lidové strany jsou jasné, transparentní a kontrolovány,“ řekl Cospedal, popírá tvrzení, že členové strany dostaly nezveřejněné platby v rámci jeho dohledu.

16. ledna španělská média oznámila, že Barcensa spolu s několika dalšími vlastní švýcarský bankovní účet s 22 miliony eur.

„Zloději…berou všechny peníze. Bezpochyby ten, kdo bude v důsledku trpět jsou chudí lidé,“ řekl jeden z demonstrantů.

Čtvrtá největší ekonomika v eurozóně musí snížit schodek na 4,5% v roce 2013 a 2,8% v roce 2014. Ekonomové nicméně říkají, že tyto cíle bude obtížné splnit vzhledem ke špatným vyhlídkám pro ekonomického oživení země.

Poškozena globální finanční krizí se španělská ekonomika zhroutila do recese ve druhé polovině roku 2008, přičemž přišla o miliony pracovních míst.

Překlad článku Anti-corruption demonstrations held across Spain
presstv.ir/detail/2013/01/19/284387/spaniards-hold-anticorruption-rallies

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat