Rubriky | Svět

Deset nejlepších fotografií vesmíru za rok 2013

Zveřejněno 28 prosince 2013 autorem FreePub

Lidstvo i v letošním roce stále míří všemi druhy očí (a čoček) na oblohu.

Zde je výběr deseti nejlepších vesmírných snímků podle webu International Business Times.

Astronaut Mezinárodní kosmické stanice vyfotil v červenci tento úchvatný výhled na hru slunečního světla a stínů přes bouřkové mraky nad Atlantským oceánem v blízkosti Brazílie.

dělící čára

Mlhovina Koňská hlava, která se nachází v souhvězdí Orionu, je jednou z nejznámějších ikon v astronomii. V letošním roce vytvořil Hubblův vesmírný teleskop portrét této mlhoviny v novém světle: infračervený!

dělící čára

W49B je pozůstatek supernovy nacházející se 26 000 světelných let daleko, zde zachycen pomocí rentgenového, rádiového a infračerveného záření. Obvykle je materiál z umírající mateřské hvězdy supernovy odpálen rovnoměrně ve všech směrech, když vybuchne, ale W49B má protáhlý tvar. Astronom Phil Cop a další mají podezření, že to může být také pozůstatkem gama výbuchu, jedním z nejsilnějších výbuchů ve vesmíru. Takové výbuchy nastávají, když se hvězda zhroutí a vytvoří černou díru, zatímco je obklopena diskem rotujícího horkého magnetizovaného plynu. Většina plynu je nasávána do černé díry, ale jeho část vystřelována do vesmíru.

dělící čára

Lunární vozítko Yutu zachycené 22. prosince na kameru přistávacího modulu Chang’e 3. Čínské úspěšné přistání je prvním přistáním kosmické lodi na Měsíci od posledního přistání sovětské sondy Luna 24 v roce 1976.

dělící čára

Počítačový programátor Gordan Ugarkovic vytvořil tento nádhernýkompozitní snímek Saturnu s použitím více než 30 samostatných snímků pořízených z kosmické sondy Cassini. Je to úchvatný pohled na jednoho z nejznámějších titánů naší sluneční soustavy.

dělící čára

Sonda Cassini také dodala tento přiblížený snímek obrovského šestiúhelníkového hurikánu nad severním pólem Saturnu.

dělící čára

NGC 5189 planetární mlhovina v souhvězdí Musea. Po zhroucení červeného obra se hvězda scvrkla do bílého trpaslíka, vychrlila do okolí množství větru a plynu a vytvořila tuto velkolepou planetární mlhovinu.

dělící čára

Ve vzdálenosti 1 445 000 000 kilometrů od Země vyfotila sonda Cassini z odvrácené strany Saturnu naši planetu. Je to ta modrá tečka zhruba vpravo od středu fotografie.

dělící čára

Kometa ISON stejně jako Ikarus přiletěla příliš blízko ke Slunci. Pozorovatelé doufali, že kometa přežije svůj průlet ohněm na konci listopadu, ale zdá se, že kometa po sobě zanechala pouze rozptýlený prach.

dělící čára

Tato „vesmírná housenka“ byla zachycena na snímku z Hubbleova teleskopu. Ve skutečnosti jde o protohvězdu, která je ostřelována ultrafialovým zářením z nedalekého shluku hvězd známého jako Cygnus OB2. Pokud se housence podaří shromáždit dostatek materiálu, mohla by se proměnit v nádherného hvězdného motýla.

Překlad článku The 10 Best Space Photos Of 2013: Stormy Saturn, Cosmic Caterpillar, China Lands On Moon [PHOTOS]
www.ibtimes.com/10-best-space-photos-2013-stormy-saturn-cosmic-caterpillar-china-lands-moon-photos-1521378

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat