Dešťové zahrady Raingardens

Zveřejněno 15 února 2013 autorem FreePub

Dešťové zahrady (raingardens) je australský veřejný projekt zaměřený na čištění dešťové vody a zvelebení životního prostředí.

Co je to dešťová zahrada?

Tyto zahrady šetří dešťovou vodu, zahrada je podobná běžnému záhonu, ale je speciálně navržená pro zachycení dešťové vody z povrchů, jako jsou střechy, cesty, terasy, apod.

Dešťové zahrady mění způsob, jakým Australané přemýšlejí o zahradničení a rychle se stávají důležitou součástí zahradního designu především v Melbourne. Mohou být dokonce umístěny tak, aby zachytily přetečení z nádrže dešťové vody.

Jak dešťové zahrady fungují?

Toto krátké video dává stručný přehled o tom, jak typická dešťová zahrada funguje:

Pod dešťovou zahradou jsou vrstvy písčité půdy, které pomáhají zpomalit rychlost průtoku dešťové vody do našich řek a potoků. Tyto vrstvy také slouží pro odstraňování znečištění, jako je dusík a fosfor, hnojiva, prach, listí a zvířecí trus, které jsou smývány z povrchů.

Rostliny ve vaší dešťové zahradě pomůžou dalšímu odfiltrování znečištění, které by jinak skončit v našich řekách a potocích.

Tím, že zachytí dešťovou vodu, jsou tyto zahrady vhodné jako zdroj zalévání, jsou proto jednodušší na údržbu a používá se pak méně pitné vody než v běžné zahradě.

Dešťové zahrady se rychle stávají nezbytným doplňkem každé ho udržitelného zahradního designu díky tomu, že přichází s přínosem pro životní prostředí a zdraví místních řek a potoků.

V tuto chvíli je v Melbourne registrováno 7869 těchto dešťových zahrad.

Další informace o projektu (v angličtině) naleznete na jeho webových stránkách raingardens.melbournewater.com.au

Překlad článku na raingardens.melbournewater.com.au

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat