Rubriky | Evropa

Do roku 2020 bude každé čtvrté britské dítě žít v chudobě

Zveřejněno 14 května 2013 autorem FreePub

Předpokládá to nová zpráva výzkumu Institutu pro fiskální studia (IFS).

Premiér David Cameron slíbil, že do této doby bude pryč dětská chudoba, ale nynější vládní politika zřejmě krizi zhoršuje.

Výzkum Institutu pro fiskální studia (IFS) odhaduje, že vládní rozhodnutí o rozpočtu z minulých let zvýší dětskou chudobu. Do roku 2020 bude přibližně 3,4 milionů dětí (zhruba každé čtvrté dítě) žít v chudobě, téměř o milion více, než jsou aktuální čísla.

„Reformy daní a dávek zaváděné od dubna 2010 stojí téměř výlučně za nárůstem dětské chudoby, který se promítne v několika příštích letech,“ uvádí IFS.

V roce 2007 David Cameron zavázal svou stranu k řešení dětské chudoby s tím, že „Ukončení dětské chudoby je základem pro zlepšení životních podmínek dětí.“ Zákon o dětské chudobě (Child Poverty Act) byl přijat v roce 2010, zavazuje současné i budoucí vlády k tomu, aby přijaly opatření k odstranění dětské chudoby.

Výsledky jsou ale očividně opačné: „Verdikt IFS je jasný – tato vláda uvrhne více než 1 milion dětí do chudoby do konce tohoto desetiletí a zhatí veškerou dobrou práci poslední labouristické vlády,“ řekl Liam Byrne pro Huffington Post.

Děti jsou považovány v chudobě, pokud jsou v domácnosti, jejíž roční příjem je pod 60% národního průměru. IFS zkoumal příjmy vzhledem ke dvěma ukazatelům: Nejprve vzhledem k tomu, co bude dle předpokladu na daný rok medián příjmů a druhý ukazatel měří příjem vůči tomuto mediánu v roce 2010 a 2011.

Počet 3,4 milionů dětí žijících v chudobě je nejkonzervativnější odhad, je založený na příjmech před zaplacením nákladů na bydlení. Hodnocení zahrnující i tyto náklady n bydlení a příjmy v letech 2010 až 2011 ukazují, že by mohl být počet dětí žijících v chudobě ve Velké Británii do roku 2020 na úrovni až 5 milionů.

Studie byla pověřena Exekutivou Severního Irska (Northern Ireland Executive), aby posoudila míru chudoby v regionu, ale také zkoumala Velkou Británii jako celek.

„Dopad na celou generaci dětí by mohl být devastující, a to jak z hlediska bezprostředních životních podmínek, tak z dlouhodobého pohledu vzhledem k nedostatku příležitostí,“ řekl Neil Mathers, ředitel Save the Children Scotland.

Nicméně úředníci varují, že můžou být tyto závěry výzkumu předčasné. „Analýza IFS nebere plně v úvahu dynamické změny a změny chování, které vyplynou z našich sociálních reforem,“ řekl mluvčí ministerstva práce pro Huffington Post. „Ve skutečnosti změny v rámci Universal Credit zlepší situaci 3 milionů domácností a vytáhne až 250 000 dětí z chudoby.“

„Universal Credit“ je nový sociální benefit ve Velké Británii, který nahradí celou řadu hlavních výhod a daňových úlev. Tato politika se dostala pod ostrou kritiku díky studii od TUC and Child Poverty Action Group, která poukazuje na to, že 9 z 10 rodin z tohoto nového systému nebude mít žádnou výhodu.

Překlad článku Suffer the children: 1 in 4 UK kids to live in poverty by 2020 – report
rt.com/news/children-poverty-rise-uk-990

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat