Doktoři předepisují proti obezitě čerstvé ovoce a zeleninu

Zveřejněno 05 května 2013 autorem FreePub

Špatný cholesterol, deprese, vysoký krevní tlak, to všechno jsou případy, po kterých často následuje výlet do lékárny.

Nyní ale lékaři předepisují úplně jinou léčbu. Lékaři na vybraných klinikách po celé Americe některým obézním pacientům „předpisují“ ovoce a zeleninu.

Lékaři začínají předepisovat čerstvou zeleninu a ovoce namísto léků. Pro terapii vysokého cholesterol, tlaku anebo deprese lze u některých lékařů v USA získat recept, který znamená denně $1 slevu na nákup zeleniny a ovoce z farmářských trhů. Program [zdroj] je sponzorován neziskovou organizací Wholesome Wave [web] a lékaři se snaží předepisovat recept vždy pro každého člena rodiny a takto převádět celou rodinu na zdravou výživu.

Janet Lopez je pokladní v obchodě se sportovními potřebami a žije ve Washingtonu DC se svými dvěma dětmi, bratrem a matkou. Ona a její rodina jsou součástí programu kliniky Unity Health Care a kupují si dotované produkty od května. Řekla, že celá její rodina jí více ovoce a zeleniny díky tomuto programu.

„Je to povzbuzení, protože teď skutečně vidíme, že moje děti milují všechny tyhle věci, předtím jsme si je nemohli dovolit, protože byly drahé. A nejen to, také už víme, jak je to zdravé,“ řekla Lopez.

„Spousta dětí tak může jíst zeleninu a uvědomí si, že není odporná, ale že je vynikající, protože se ji učí vařit sami,“ řekla Lopez.

A organizátoři řekli, že používají tento na rodinu orientovaný přístup, i když není celá rodina obézní, protože nechtějí, aby jeden člen rodiny jedl ovoce a zeleninu, zatímco zbytek by jedl nezdravě.

„Když se podíváme na tyto typy zdravotnické intervence, jsou opravdu nejúspěšnější, pokud celá rodina může změnit životní styl, spíše než když se zaměříte pouze na jednoho jedince,“ řekl Michel Nischan, výkonný ředitel Wholesome Wave.

Program existuje na dvanácti místech v sedmi státech. Začal v roce 2010 a již pomohl více než 1000 lidem kupovat zdravější potraviny.

Program se zaměřuje na oblasti, kde nemusí být čerstvé ovoce a zelenina k dispozici nebo jsou příliš drahé pro chudé rodiny s dětmi. Vysoká cena přestane být dvojitým problémem – lidé nebudou kupovat produkty, protože jsou drahé a obchody nebudou kupovat velké množství produktů, které lidé nekupují kvůli vysoké ceně.

„Výrobci zeleniny a ovoce nyní nedostávají žádné dotace. Ty dostává kukuřice, rýže, bavlna, pšenice a sója. Takže ovoce a zelenina, které máme jíst pětkrát denně, jsou potraviny, které dostávají málo nebo žádné státní podpory,“ řekl Nischan.

Nischan řekl, že tento program nakonec produkuje úspory pro systém zdravotní péče, protože se domnívá, že pokud lidé jedí zdravěji, je méně pravděpodobné, že budou trpět chronickým onemocněním. Zdravé potraviny mají menší náklady než budoucí léčba.

Překlad článku Doctors writing prescriptions for fresh fruits and vegetables for obese patients
abc15.com/dpp/news/national/doctors-writing-prescriptions-for-fresh-fruits-and-vegetables-for-obese-patients

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.