Rubriky | Svět

Tags | ,

Došlo k přepólování Slunce

Zveřejněno 31 prosince 2013 autorem FreePub

Slunce prošlo úplným obrácením magnetického pole, severní a jižní magnetické póly se přesunuly.

„Obrácení slunečního magnetického pole je doslova velká událost,“ řekl Dr. Tony Phillips z NASA v prohlášení vydaném na webových stránkách této vesmírné agentury.

Polární magnetické pole Slunce se oslabí, přejděte na nulu a pak se objeví znovu s opačnou polaritou. Je to běžná součást slunečního cyklu,“ vysvětlil fyzik Phil Scherrer.

I když se může zdát, že by taková akce mohla mít katastrofální důsledky pro galaxii, její účinky takové ve skutečnosti nejsou, zasahuje však do našeho průzkumu vesmíru.

Kosmické záření je nebezpečné pro astronauty a kosmické sondy a někteří vědci říkají, že by mohlo mít vliv na oblačnost a klima na Zemi,“ řekl Phillips.

Tento proces byl pomalý a stabilní, solární fyzik Todd Hoeksama řekl:“Je to něco jako příliv a odliv. Každá malá vlna přináší trochu více vody a nakonec se to úplně obrátí.

Dopad tohoto procesu je velmi dalekosáhlý.

Doména slunečního magnetického působení (také známá jako heliosféra) vede miliardy kilometrů za Pluto. Změny polarity tohoto pole vytváří vlny směrem do mezihvězdného prostoru,“ vysvětluje Phillips.

NASA uveřejnila vizualizaci (viz video výše), jak se objevuje přepólování. Začátek je v roce 1997 a končí v roce 2013, ukazuje zelenou (pozitivní) polaritu s fialovou (negativní) polaritou.

Prohozená polarita značí střed 24. slunečního cyklu (Solar Cycle 24). Polovina „slunečního maxima“ je za námi, další polovina teprve před námi.

 

Překlad článku Sun ‘flips upside down’ while reversing magnetic poles
rt.com/news/sun-upside-down-flip-990/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat