Rubriky | Ameriky

Tags |

Dvě americké firmy odolaly tlaku špehovat své uživatele, „spáchaly sebevraždu“

Zveřejněno 11 srpna 2013 autorem FreePub

Neotřelým způsobem se vyhnuly tlaku vládu.

Dallaská společnost Lavabit přestala fungovat ve čtvrtek poté, co nedokázala odolat federálnímu nařízení, aby sdělila informace o svých uživatelích, mezi kterými je i Edward Snowden.

O několik hodin později washingtonská společnost Silent Circle oznámila, že pozastavuje svou šifrovanou e-mailovou službu v rámci sebevražedného aktu ještě před tím, než jí úřady nařídí špehovat své uživatele.

Shane Harris napsal ve svém článku na webu Foreign Policy, že mezi těmito dvěma možnostmi – podlehnout tlaku nebo čelit vězení – si představitelé obou společnosti vybrali třetí možnost, spáchat „firemní sebevraždu“.

„Extrémní akce společností je dostalo do exkluzivního klubu. Bezpečnostní a právní odborníci tvrdili, že firma se nemůže bránit vládnímu přístupu k informacím o svých zákaznících tím, že ukončí svou činnost,“ píše se v článku.

>> Foreign Policy: Spy or Die
>> Snowden dostal v Rusku dočasný azyl
>> Německý prezident: Snowden si zaslouží respekt

Ladar Levison, majitel a provozovatel společnosti Lavabit, uvedl ve veřejné zprávě svým uživatelům, že byl „donucen učinit těžké rozhodnutí: stát se spolupachatelem zločinů proti americkému lidu, nebo odejít po téměř deseti letech tvrdé práce ukončením činnosti společnosti Lavabit.“

Levison také řekl, že mu bylo zakázáno veřejně diskutovat o událostech, které vedly k jeho rozhodnutí.

Poté Snowden napsal Glenovi Greenwaldovi, novináři z Guardianu, který uveřejňoval jeho odhalování, že rozhodnutí Lavabitu bylo „inspirující“.

„Ladar Levison a jeho tým pozastavili činnost své 10 let fungující společnosti, aby neporušili ústavní práva svých zhruba 400 tisíc uživatelů,“ řekl Snowden.

„Prezident, Kiongres a soudy zapomněli, že následky špatné politiky vždy nesou občané a naším úkolem je připomínat, že existují hranice toho, co uneseme.“

Silent Circle také napsal dopis svým uživatelům o rozhodnutí pozastavit činnost s odkazem na případ Lavabitu.

Překlad článku Two US firms resist pressure to spy on users by ‚committing suicide‘
www.presstv.ir/detail/2013/08/10/318103/us-internet-firms-choice-spy-or-die

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat