Rubriky | Evropa

EU udělila pokutu 1,7 miliard eur osmi velkým bankám

Zveřejněno 04 prosince 2013 autorem FreePub

Evropská unie udělila pokutu za manipulaci s úrokovými sazbami.

Evropská komise udělila rekordní pokutu ve výši 1,7 miliard eur (cca 46 miliard Kč) osmi velkým bankám kvůli manipulaci s úrokovou sazbou úvěrů navíc k již regulačním pokutám. Sankce jsou tak další náklady, které rostou předním světovým poskytovatelům úvěrů.

Pokuta EU značí poslední zásah na banky a finanční instituce za to, vytváří zisk a maskují své problémy podvodnými sazbami, které odráží náklady na půjčování peněz mezi sebou navzájem.

Mezi pokutované banky patří známá jména jako Citigroup, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland, JPMorgan, Barclays, Societe Generale, UBS a RP Martin.

Mezi manipulované sazby patří londýnská mezibankovní nabídková sazba (Libor) a její ekvivalenty v Tokyu a eurozóně – slouží ke stanovení ceny finančních produktů v hodnotách bilionů dolarů od hypoték po deriváty.

Co je šokující je informace, že skandály Libor e Euribor nejsou jen o manipulaci měřítek, které řeší regulační orgány po celém světě, ale také tajná dohoda mezi bankami, které by si měly navzájem konkurovat,“ řekl Joaquín Almunia, místopředseda Evropské komise odpovědný za politiku hospodářské soutěže.

>> Prohlášení EU: Antitrust: Commission fines banks € 1.71 billion for participating in cartels in the interest rate derivatives industry
>> 5 krypto měn, o kterých jste předtím neslyšeli
>> Všechny války jsou války bankéřů

Dnešní rozhodnutí vysílá jasný signál, že Evropská komise je odhodlána bojovat a postihovat tyto kartely ve finančním sektoru,“ uvedl v prohlášení Almunia. „Zdravá konkurence a transparentnost jsou pro finanční trhy klíčové, aby fungovaly správně a ve službách reálné ekonomiky, ne v zájmu pár lidí.

Evropská komise uvedla, že pokuta pro každého z věřitelů byla vypočtena na základě míry zapojení do manipulace a jak dobře spolupracovali při vyšetřování.

U této pokuty EU je to poprvé, co byla do takového skandálu namočena americká banka – Citigroup dostala pokutu 70 milionů liber.

Rekordní antimonopolní sankce přichází jako připomínka „finančních hříchů bank“ z minulosti, kdy globální věřitelé uměle snižovali náklady na mezibankovní úvěry a částečně tak zakrývali své finanční problémy.

Sazba Libor je vnímána jako ukazatel stability věřitelů. Jednoduše řečeno – čím silnější banka, tím nižší mezibankovní úvěrovou sazbu má.

Barclays, RBS, UBS, Rabobank a makléřská firma ICAP již zaplatily celkem 3,5 miliard dolarů za pokuty kvůli skandálu Libor, uvedly Financial Times.

Až to teď měla EU tendenci nezapojovat se do případů manipulací se sazbami, namísto toho se zaměřovala na vyšetřování v souvislosti s porušením antimonopolního zákona.

Mezi další země, které podnikají vlastní vyšetřování na tomto poli patří Kanada, Japonsko a Singapur.

>> Ortodoxní ekonomové neprošli vlastními testy
>> Bitcoin: K bezpečné demokracii potřebujeme internetovou anonymitu [VIDEO]
>> NSA se zaměřuje na ekonomickou špionáž [VIDEO]


Obrázek pro pobavení, neberte vážně.

Překlad článku EU fines 8 major banks record 1.7 bln euro for rigging rates
rt.com/business/banks-rates-libor-manipulation-690/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat