Evropská unie varuje před Bitcoinem

Zveřejněno 13 prosince 2013 autorem FreePub

Evropská unie v pátek varovala před používáním a investováním do Bitcoinu.

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) v pátečním prohlášení uvedl, že si spotřebitelé potřebují uvědomit, že při placení Bitcoinem nejsou chráněni regulacemi. Digitální měna je citlivá na hackery a může ztratit svou hodnotu a jakékoli zneužití by mohlo podnítit donucovací orgány uzavřít výměnné platformy pro Bitcoin a zabránit spotřebitelům v přístupu k jejich investicím.

V současné době neexistuje v EU žádná zvláštní ochrana, která by chránila spotřebitele před finančními ztrátami, pokud platformy nebo virtuální měny selžou, nebo skončí,“ uvedl EBA s tím, že se podívá, zda-li by takové měny mohly a měly být regulovány.

Varování přichází poté, co Čína minulý týden omezila své banky v používání Bitcoinu jako měny kvůli obavám z prané špinavých peněz a ohrožení finanční stability. Německo na začátku roku uvedlo, že nevnímá Bitcoin jako cizí měnu a že zisky z prodeje a nákupu Bitcoinl by měly být zdanitelné. Norsko zvažuje podobný postoj.

Bitcoin od svého vzniku v roce 2009 získává stále větší popularitu a spotřebitelé s ním platili za zboží a služby.

Nejvyšší finanční regulátor státu New York Benjamin M. Lawsky v listopadu uvedl, že bude uvažovat o vydávání tzv. BitLicense pro podniky, které provádí své transakce ve virtuálních měnách, jako je například Bitcoin. Při senátním slyšení, které proběhlo minulý měsíc, regulační úředníci řekli, že by finanční systém mohl mít z virtuálních měn prospěch, ale stejně tak by mohly být zneužity k trestné činnosti.

Britský finanční regulátor uvedl, že Bitcoin nezařazuj do své oblasti působnosti, protože měna nebyla dostatečně považována za peníze.

EBA řekl, že „byly hlášeny případy spotřebitelů, kteří ztratili značné množství virtuální měny s malou šancí na vrácení.

Zatímco virtuální měny i nadále plní stránky novin a těší se stále větší popularitě, tak si spotřebitelé musí být vědomi rizik s nimi spojenými,“ uvedl EBA. Německo a Čína tento měsíc zadržely skupinu lidí kvůli podezření z podvodu v souvislosti s virtuální měnou.

EBA rovněž varoval, že by si spotřebitelé „měli být vědomi, že držení virtuální měny může mít daňové dopady.

 

Překlad článku European Union Warns on Bitcoin
dealbook.nytimes.com/2013/12/13/european-union-warns-on-bitcoin/?smid=pl-share

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat