Rubriky | Svět

Europarlament, Vatikán i Hollywood stahovaly pirátský obsah

Zveřejněno 29 prosince 2013 autorem FreePub

Navzdory celosvětovému úsilí omezit porušování autorských práv je stahování přes BitTorrent stále rozšířeno.

Mezi uživatele BitTorrentu, kteří zadarmo stahují filmy a seriály, patří i zaměstnanci Evropského parlamentu, Vatikánu, americké Sněmovny reprezentantů a dokonce i některých hollywoodských studií.

Tyto nové informace odhalil web TorrentFreak, který pomocí aplikace CanEye identifikoval uživatele nelegálně stahující soubory.

Torrent Freak uvedl, že zaměstnanci Evropského parlamentu stahovali filmy a seriály, zatímco byli v práci. Desítky posledních hitů byly stahovány z IP adres Europarlamentu. Zaměstnanci stahovali filmy jako Elysium.

Stejná nezákonná činnost se odehrávala i ve Vatikánu, kde se stahovaly filmy jako Billy Elliot nebo televizní seriál Camp.

Dokonce i některá hollywoodská studia, včetně Paramount Pictures, jsou na seznamu nelegálního stahování. Stahovaly filmy jako Shame nebo Mad Men. Mezi další provinilce patří americká Sněmovna reprezentantů. V té si někdo stahoval televizní serial Sons of Anarchy.

Přesto se američtí zákonodárci snažili zakročit proti porušování autorských práv zavedením zákona SOPA (Stop Online Privacy Act) v říjnu 2011. Zákon navrhuje rozšířit právo vlády v boji proti porušování autorských práv na Interentu a proti obchodování s padělaným zbožím.

Návrh tohoto zákona obsahoval zavedení soudních příkazů k zákazu obchodování reklamních sítí a platebních nástrojů s weby, které porušují autorská práva. Návrh byl také zaměřen na zákaz odkazování vyhledávačů na takové weby a žádosti u poskytovatelů internetového připojení, aby zablokovali přístup na tyto webové stránky.

Tento návrh kritizovali mnozí uživatelé a organizace. 18. ledna 2012 se podílelo na internetovém výpadku proti SOPA více než 7000 webových stránek, včetně Wikipedie, Redditu a Googlu. Zákon byl odložen na neurčito jen pár dní po této akci.

Po celém světě pokračují boje proti nelegálnímu stahování. Největší torrentová stránka na světě Pirate Bay byla opakovaně donucena změnit svou doménu.

 

Překlad článku Torrent temptation: EU Parliament, Vatican, Hollywood download pirated content
rt.com/news/online-piracy-european-parliament-846/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat