Evoluce, nikoliv revoluce je to, co Česko, Evropa a svět potřebuje

Zveřejněno 27 dubna 2013 autorem FreePub

Poslední dny se zamýšlím nad několika tématy, které byť by byly samostatně žijící, obsahují společnou linku vývoje lidstva.

Úvaha je psána pro zveřejnění na facebook.com, ale nevylučuji, že může být zveřejněna i jinde.

7.12.2010
Na stránkách facebook.com, ale i na webu britskelisty.cz, se vyzývá i diskutuje o RUNu na banky, je ohlášen na 7.12.2010. Své jsem k tomu již napsal v předchozí úvaze. Dodám pouze pár myšlenek.

Systém je přesně takový, jaká je naše společnost. Mnozí mi budou oponovat, mají na to právo. Někdo mu dal možnost vzniknout, a pokud se nepletua, tak výhra banky FED se datuje k datu 1916, kdy získal právo tisknout americký dolar, a prezident J.F.Kennedy podepsal zákon, který toto zarazil, a na čas byly v USA dolary, které tiskla vláda. Možná i proto byl zavražděn a jím podepsán zákon byl v tichosti stáhnut. Tohle je cesta! Změnit právo soukromých bank tisknout státní měnu!

Ptejte se! Ptejte se na to, kdo stojí za hnutím RUN na banky. Podle informací, které jsem o tom zatím četl se jedná o další protestní akci, která má kořeny ve Francii a je pokračováním toho, že demonstrace proti zvýšení věku do důchodů nevyšla. Ptám se. Kdo především stávkoval? Stávkovali odboráři. Ti, kteří jen tiše mlčeli, když jim byl v období hospodářského růstu zvyšován plat. Teď je jejich země na tom špatně, bude se muset více pracovat a do důchodu se půjde později. Chápu je! Kdo z nás si rád utahuje opasek, že? Chápu je i v tom, že Ti, kteří si pro stát napůjčovali, teď jako jedno z řešení navrhli zvýšení hranice pro odchod do důchodu. Chápu je ve všem. Nedokážu si je představit v situaci našich rodičů a prarodičů, kteří zažili 2.světovou válku a museli řadu let žít z mála.

Nezlobte se na mne, ale odbory jsou jedna z nemocí stávajícího světa. Řádoví odboráři pracují, platí poplatky a jejich bosové se v tichosti schází s majiteli firem a domlouvají komplot. Je smutné, že lidé ve vedení odborů tuto práci nedělají z čistého zájmu o své kolegy, ale mnohdy s čistého zájmu o svůj profit. V rámci systému nedošlo k ničemu jinému, než využití základního myšlení lidí, kteří jakmile získají jistoty, začnou blbnout. Ano blbnout a nejde jen o půjčování si peněz, nebo utrácení všeho co člověk vydělá, ale i o to, že jakmile má jedinec partnera, se kterým je mu dobře, tak je blízko k myšlence „mám ji (ho) jistého (jistou), tak si občas vrznu jinde“.

Nezpochybňuji zde záměrně roli centrálních bank, protože v tomto tápu. Ještě to nemám celé nastudované. Co však mám nastudované a čemu rozumím je to, jak lidé nakupují. Nezlobte se, ale neumíme nakupovat, neumíme šetřit, neumíme investovat. Neumíme ovládnout ani sami sebe, takže udělejme první krok a využijme energie k tomu, abychom změnili systém tak, jak potřebujeme. Přirovnám-li systém k dravci, který žije z úroků, tak řešení je prosté, jasné a jednoduché: NEKRMIT PROSÍM!

Stát provozuje socialistický, ne sociální systém
Sociální systém je pouze pro ty, kteří jej skutečně potřebují. Nerozlišuji lidi, dle pohlaví, národností, nebo etnické příslušnosti. Rád se setkám, budu spolupracovat s kýmkoliv, kdo je ochoten vydat energii pro dobrou věc. Měli bychom si uvědomit, že sociální systém se vymknul a díky odborům se z něj stal zakuklený socialistický systém, který je využíván politiky, resp. vrcholnými funkcionáři politických stran a to hlavně před volbami, nebo když je třeba blokovat cokoliv v Parlamentu ČR.

Je mi 35 let, a sociální dávky v žádné podobě jsem nikdy nečerpal a ani o ně nežádal. Na ÚP jsem byl 2x a to vždy jen jeden měsíc, protože tam vydrží skutečně asi jen silná osobnost, z celého dění mi bylo neskutečně zle, psychicky. Když jsem byl na ÚP poprvé (2001), tak jsem po třech týdnech poslal životopis na místo (referent cestovní kanceláře), kde jsem měl 5500Kč hrubého a 3-5% odměnu z tržby. Místo jsem dostal, ale úřednice na ÚP mi to rozmlouvala, abych to nedělal, že na podpoře dostanu mnohem více peněz. Zvláštní, že? Měli mi dát medaili a dát mě na nástěnku, že jsem díky nim našel práci do třech týdnů. Když jsem po dvou létech odcházel do jiné firmy, měl jsem příjem 30tis.Kč hrubého. Druhý pobyt na ÚP byl právě v období tohoto přechodu a pouze na 1 měsíc, neboť na úřad jsem šel již s novou podepsanou pracovní smlouvou. Opět se podivovali co tam vůbec dělám.

Jak stále říkám, že se říká A, a neříká B, byl jsem svobodný, a měl jsem finanční rezervu. Jenže i kdyby to tak nebylo, tak bych si to místo opatřil, i kdybych měl pracovat manuálně.

Z teplých míst kanceláří (1994-2001 IT oblast, 2001-2002 cestovní ruch, 2002-2004 importní firma), jsem přešel do řemeslné oblasti (2004-2008, majitel pokrývačské firmy se 3mi zaměstnanci) byl jsem spokojený. Vaz mi zlomila druhotná platební neschopnost mých odběratelů, tam jsem poznal první zárodky krize. Nyní jsem OSVČ v realitách a práce je to rovněž náročná a člověk se musí čile ohánět, aby vydělal. Nicméně pro dávky jsem nešel, nejdu a nepůjdu. Lze to shrnout jednoduchou větou: „kdo pracovat chce, práci si vždy najde“.

Jak tedy dál s sociálním systémem? Je to prosté, musí dojít ke změně, k evoluci. Nárok na sociální dávky by měli mít pouze invalidé, ať plní, tak částeční, lidé s mentálním postižením, matky s dětmi na tzv. mateřské dovolené. Pracující lidé po dobu 3 měsíců, kdy jsou v evidenci ÚP.

Co s těmi, kteří ve výše jmenovaných skupinách nejsou, využívají sociální dávky, nebo s těmi, kteří již nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti? Stali by se zaměstnanci státních, nebo městských společností, které by zajišťovaly úklid, údržbu, výstavbu obecně prospěšných zařízení, cest, chodníků, apod. Pokud by si někdo z těchto zaměstnanců našel práci, tak by prostě byl vyvázán ze zaměstnaneckého poměru a přešel by ihned na sebou vybrané pracovní místo. Vidím zde velkou výhodu pro stát a města. Jednak stát efektivně vydá peníze, které nyní vydává na vyplacení dávek, a podpory v nezaměstnanosti. Obce a města ušetří peníze, které i tak vydávají na údržbu a výstavbu zařízení, které mnohdy dělají soukromé firmy. Za takto vydané peníze stát i města a obce získají protihodnotu, kterou současný sociální systém nepřináší a přinášet nikdy nebude. Vzhledem k tomu, že by šlo o neziskové organizace, lze očekávat úspory, které jsou jinak promítnuty v marži komerčních firem.

Kdo nechce být zaměstnán v takovéto stání, či městské společnosti, může se stát OSVČ, a nebo ať se postará sám o sebe. Mnozí namítnou, že to zavání socialismem hitlerovského Německa. Ano, může to tak vypadat, jenže se nechystáme na žádnou válku, ale na rozvoj občanské společnosti, kde práce není hanba! A jak říkali naše babičky a můj taťka, bez práce nejsou koláče, a kdo nepracuje ať nejí. Možná někteří z Vás viděli film Voskovce a Wericha, Hej rup. Takže Hej rup a udělejme rozsáhlou evoluční změnu!

Zastávám názor, že peníze mají být vydány výměnou za službu, nebo zboží, majetek. Peníze mají prostředkem pro směnu, ne pro kupčení či podporovávání zahálky!

Přiznávám, že zrušení sociálního systému ve výše uvedeném rozsahu je radikální. Připouštím i méně drastickou variantu a to takovou, že stát a jím placení úředníci budou častěji provádět kontroly využívání sociálních dávek, že dojde k úzké součinnosti mezi Úřady práce a pracovními agenturami, že bude ze strany státu prováděna přísnější kontrola v podnicích se zaměřením na zaměstnávání „černých“ duší. Jenže k tomu by musela být vůle, a když se vůle objeví, tak jde o kontrolu malé firmy do 10-15 zaměstnanců. Sám to vím od kolegů, kteří podnikají a kde je kontrola ze strany státních organizací častější, než ve velkých firmách!

EU a Machova kniha Jak vystoupit z EU
Evropská unie dle mého funguje hůře než společenství RVHP, které bylo proti pólem ES. Tato diktatura různých předpisů a rozhodnutí, které jsou defacto pod diktátem 27 ministrů EU a prezidenta EU, kteří nejsou voleni lidem EU, ale jsou někým navrženi, dosazeni. Jak je to možné?

Jsem voličem Strany svobodných občanů a jsem tedy zaujatý. Stáhl jsem si knihu z internetu. Zatím jsem ji jen letmo, protože nerad čtu dokumenty v notebooku, a tak si ji vytisknu. Z toho, co jsem četl mi skutečně běhá mráz po zádech. Mnozí občané naší země ani neví do jakého společenství jsme vstoupili. Nejedná se o nic menšího než o diktát!

EU potřebuje buď rozsáhlou reformu, nebo státy, které ještě mají rozum by měly rychle odejít. Není o co stát. Ano, je to kniha o všem co nefunguje a chystám se poslat panu Machovi pár dotazů. Určitě je něco, co funguje.

Politická evoluce, čili „Ich die“
V posledních měsících mi o oči a uši otřelo motto, které měl Jan Lucemburský „Ich die“, tedy „Sloužím“. Byl to král, vojevůdce a mohl sedět na trůnu, jíst, pít, šoustat pokojské a kněžny, jezdit na hony a jinak si užívat. Ne, on budoval svou zem. Vzpomínám si, jak jsem měl poprvé v ruce časopis Ostravak. Líbilo se mi, že říkají to, co se v Ostravě říká jen šeptem, v hospodě nebo kavárně. Bylo by to jen plané tlachání, spousta pěkný slov a výkřiků jak to udělat lépe. Byť v Ostravě nebydlím, jsem rád, že udělali ten další krok, kteří Vy mnozí diskutující na facebooku a jiných serverech nikdy neuděláte. Sdružili se, založili hnutí, a posledním čísle zveřejnili příjmy radních v Ostravě a řekli, že budou politiku dělat jinak, a zadarmo. Dostali se na radnici Moravská Ostrava a Přívoz a teď … Teď nezbývá sledovat jejich kroky.

Někdo si může říct, ambiciózní mladý muž, proč se nedá na politiku. V současné době mám jiné plány a záměry. Rozvíjím svou realitní kancelář, chci se zapojit do přímého prodeje. Zajímá mě dění a fungování EU a to, na co se chci zaměřit detailněji je dění kolem směrnice – „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/24/ES ze dne 31. března 2004, kterou se mění směrnice 2001/83/ES o kodexu Společenství týkajícím se humánních léčivých přípravků, pokud jde o tradiční rostlinné léčivé přípravky“. Protože to jediné co na tomto světě máme je naše tělo a jeho dobré fungování vychází z dobré stravy, čisté vody a bylinných přípravků. Jistě jednou nastane čas, že budu do politiky povolán. Pokud budu, budu se řídit mottem Jana Lucemburského, a vzhledem k tomu, že mám svou osobní podmínku, ta je být natolik finančně zajištěn, že mi bude stačit státní příděl ve výši 1kč/měsíčně. Napadá mě kacířská myšlenka. – Jak by vypadala nejedna městská rada, nebo krajský úřad, poslanecká sněmovna či senát. Asi by bylo hodně volných židlí. Ono do politiky jdou dnes lidé chudí nejen kontem, ale i duchem! Naštěstí jsou výjimky, které podporují toto pravidlo.

Ještě jedna malá úvaha na naší politickou scénu. Jak se říká „Chcete-li více mléka musíte mít nové krávy, protože ty staré jsou již vydojené“. Ano, i toto přísloví lze uplatnit na politiku. Dokážu si představit, že člověk může v poslanecké sněmovně pobýt pouze jedno funkční období a poté má distanc a pak může kandidovat znova. Staří psi by namítli, že oni mají rozběhlé kontakty a projekty. No a co! Prostě máte čtyři roky na to, aby jste něco udělali a pak svou práci předejte svému nástupci, hlupci!

Další oblasti evoluce
Další oblasti evoluce jsou a je jich mnoho, budu o nich psát později. Ono díky reklamě, televizi a internetu se dnes zdá být vše snadné a na dosah. Pravda je, že jsme lapeni v časové smyčce, že se vše zrychluje, ale to, co je věčné jsou zásadní body. – Těhotenství trvá 9 měsíců. Beton zraje 28 dní. Slunce vychází na východě a zapadá na západě. Úplněk je jen jednou za měsíc. A Řím nebyl postaven za rok. Takže netruchlete a naučte se trpělivosti, vytrvalosti a pracujte více nad sebou, než nad jinými. Ono změnit sám sebe je těžší, než změnit masy lidí, či svrhnout systém.

Mějte radost z každého dne. Bojujte jako bojovník, se srdcem plným víry a naděje, ne hněvu a pomsty (protože, když čtu některé články, či komentáře, lze z nich cítit oprávněnou zlobu a hněv, ale to nikam nevede,je mi z nich smutno a blivno). Jak říká paní Květa Fialová, že kdyby si všichni lidé na celé Zemi v jednu chvíli pomysleli na něco pěkného, tak by se na světě stál zázrak, nastal by ráj a ten stav by byl neměnný. Jednou přijde mír, já vím …

Marian Buštík

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat