Tuto informaci řekl vedoucí vyšetřovatel OSN.
Dodal, že snížené výhody po sobě zanechaly rostoucí počet Řeků bez zdravotního pojištění.
V pátek hlavní vyšetřovatel OSN Kefas Lumina silně kritizoval „příliš přísné“ požadavky záchranného programu s tím, že každý desátý Řek nyní žije v „extrémní chudobě.“
„Zdánlivý cíl opatření je snížit deficit státního rozpočtu, snížit náklady na pracovní sílu a zajistit konkurenceschopnější hospodářství,“ řekl Lumina.
„Nicméně dostupné důkazy nasvědčují tomu, že tato příliš rigidní opatření vedla k poklesu ekonomiky a významných společenským nákladům pro obyvatelstvo, včetně vysoké nezaměstnanosti, bezdomovectví, chudoby a nerovnosti.“
Podle Luminy je OSN znepokojena rychlým nárůstem počtu dlouhodobě nezaměstnaných, kteří ztratili zdravotní péči po uplynutí jednoho roku.
Vyzval trojku mezinárodních věřitelů (Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond), aby přijali opatření k obnově řecké záchranné sítě a nastavili velký sociální program na podporu bydlení pro 20 000 řeckých bezdomovců.
Tento vývoj přichází v době, kdy řada Řeků protestovala proti nadcházejícímu hlasování vlády proti dalším úsporným opatřením.
Páteční pochod v Athénách zahrnuje městské pracovníky a smluvní pracovníky, kteří jsou proti novým reformám vlády, které vláda dohodla s trojkou mezinárodních věřitelů. Hlasovat se bude dnes v neděli.
Athény se dohodly na dodatečných rozpočtových škrtech na oplátku za další dávku úvěrů v hodnotě 8,8 miliard eur.
Nové škrty zahrnují propuštění 15 000 státních zaměstnanců do roku 2014, včetně 4000 v letošním roce.
Míra nezaměstnanosti Řecka činí více než 27%, mnozí ekonomové tvrdí, že jsou na vině tvrdé reformy a zvyšování daní.
Začátkem tohoto týdne premiér Antonis Samaras slíbil návrat růstu v příštím roce, ale odbory předpovídají, že bude recese pokračovat až do roku 2015 nebo 2016.
Čtěte také: [Athény: Demonstrace proti úsporným opatřením]
Překlad článku 10% of Greeks live in extreme poverty: UN expert
presstv.ir/detail/2013/04/26/300414/10-of-greeks-live-in-extreme-poverty