Rubriky | Svět

Tags |

Facebook sleduje všechny zprávy i ty které neuveřejníte

Zveřejněno 20 prosince 2013 autorem FreePub

Facebook zaznamenává vše, co uživatelé napíšou,včetně toho, co nakonec smažou a neuveřejní.

Informaci uvedla nová studie, která sledovala návyky téměř čtyř milionů uživatelů.

Adam Kramer, vědec zaměstnaný Facebookem, studoval profily 3,9 milionů lidí v rámci studie s názvem „Autocenzura na Facebooku.“ Kramer viděl činnost každého profilu sledováním jeho HTML elementu formuláře, který se skládá z HTML kódu, který se mění pokaždé, když uživatel něco píše na svém facebookovém chatu, aktualizuje status nebo píše na jiných místech, kde se dá mluvit s ostatními.

Zatímco Facebook tvrdí, že nesleduje slova, která jsou napsaná v jednotlivých políčkách, tak je schopen určit, kdy byly znaky zadány, kolik slov bylo napsáni a zda byly postnuty nebo odstraněny. Kramer s pomocí studenta Sauvika Dase strávil 17 dní sledováním „neuveřejněných statusů a postů na timelinech druhých lidí a komentářů pod posty jiných lidí.

Zjistili, že je u mužů autocenzura (myšleno tak, že něco napíší, ale místo odeslání text smažou – pozn. Překladatele) pravděpodobnější než u žen. Stejně tak byla autocenzura častá u uživatelů s homogenní skupinou přátel, aby byla daná reakce přijatelnější pro zbytek skupiny.

Rozhodnutí autocenzurovat se zdá být řízeno dvěma principy: lidé cenzurují více, když je relevance komunikačního prostoru užší,“ uvádí se ve zprávě. „Jinými slovy – zatímco příspěvky zaměřené na vágní publikum (např. aktualizace statusu) nejsou tolik cenzurované, tak jsou cenzurovány více příspěvky zaměřené na specificky definované cíle (např. skupiny), protože je zde jednodušší pochybovat o relevanci obsahu zaměřeného na cílové publikum.

Studie zjistila, že 71% všech uživatelů provedlo autocenzuru alespoň jednou během 17 dnů, i když vědci poznamenali, že zbývajících 29% by téměř jistě použilo autocenzuru, pokud by studie trvala déle.

Překvapivě jsme zjistili, že relativní míra autocenzury byla poměrně vysoká: 33% všech potenciálních postů napsaných naším vzorkem uživatelů bylo cenzurováno, u komentářů byla tato míra 13%.

Výzkumníci říkají, že uživatelé, kteří se rozhodnou nepostovat, mohou být znepokojující, „protože Facebook ztrácí hodnotu kvůli nedostatku generování obsahu.“ Data byla shromažďována, aby mohl Facebook vymyslet nové způsoby, jak podpořit uživatele, aby více sdíleli.

Facebook je již dlouho terčem obhájců soukromí, kteří říkají, že společnost využívá údaje zákazníků příliš liberálně. Přesto podmínky společnosti uvádějí, že tyto studie mohou být prováděny, a že dokonce i informace, které nejsou výslovně odeslány stránce je dovoleno shromažďovat.

 

Překlad článku Facebook tracks all written messages, posted or not – study
rt.com/usa/facebook-tracks-everything-written-posted-394/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat