Rubriky | Občane braň se!, Svět

Tags |

Facebook zná vaše tajemství: Tlačítko „To se mi líbí“ odhaluje vaši osobnost

Zveřejněno 15 března 2013 autorem FreePub

Facebookové tlačítko „To se mi líbí“ může odhalit víc, než si myslíte.

Lajkováním příspěvku a odkazů podle sympatií může odhalovat osobní tajemství, sexuální nebo náboženské a politické názory. Zjištění nové studie vyvolalo obavy o soukromí.

Poznámka překladatele: Celou studii si v angličtině můžete přečíst >> zde

Studie americké Národní akademie věd zkoumala 58 000 facebookových uživatelů v USA, kteří se dobrovolně přihlásili a poskytly své údaje o lajkování, demografické profily a psychometrické výsledky testů. Výzkumníkům se podařilo „překvapivě přesně“ zjistit poznatky o uživatelově rase, IQ, sexualitě, užívání návykových látek, osobní a politické názory a to na základě témat a věcí, které se uživatelovi „líbily“ a to i když měl nastavenou silnou ochranu osobních údajů na svých stránkách.

Autoři studie vyvinuli algoritmus, který využívá lajkování k vytvoření osobnostního profilu uživatele. Každý vyškolený člověk v oboru analýzy dat může být schopen odvodit takové informace a to i když je uživatel výslovně nesdílí.

Výzkumníci byli schopni s přesností 88% předpovědět, zda je uživatel homosexuál na základě lajknutí stránek týkajících se homosexuálních vztahů. Preference hudby, televize, atd. může odhalit více než se zdá: Například u mužů, kteří sledují seriál „Glee“ je pravděpodobnější, že jsou gayové, ukázala studie.

S přesností 82% byli křesťané a muslimové správně identifikováni. Ale studie predikuje nejen sexualitu a náboženství, ale také uživatelovo IQ.

Dobrovolníci s vyšším IQ s větší pravděpodobností lajkli televizní show „The Colbert Report“ nebo filmy jako „Kmotr“ a „Jako zabít ptáčka.“ Ti s nižším IQ měli rádi Harleyho Davidsonse a Breta Michaelse z rockové skupiny Poison.

Podobně přesné předpovědi se týkaly také politických názorů a mohly dokonce potenciálně předpovídat volbu během voleb.

„Důležitý bod je,že je na jedné straně dobré, že je lidské chování předvídatelné, protože to znamená, že vám může na vaší hlavní zdi Facebook nabídnout vhodné informace,“ řekl Michael Kosinsky, jeden z akademiků stojící za touto studií.

Na jedné straně je studie vnímána jako nový krok směrem k přizpůsobení obsahu vůči uživateli, ale na druhé straně je vnímána jako hrozba pro soukromí. „Šokující je, že stejná data můžete použít k předpovědi politických názorů nebo sexuální orientace. To je něco, co si většina lidí neuvědomuje,“ varoval Kosinsky.

Podobné osobností profily můžou být vytvořeny na základě dalších digitálních dat, včetně vyhledávání na webech, emailů a aktivity na mobilním telefonu, podle spoluautora studie: „Vaše lajky o vás můžou říct víc, než si uvědomujete,“ řekl David Sitwell z Cambridge University. „Ale neuvědomujete si, že o roky později můžou být tyto lajky použity proti vám.“

Facebook odmítl komentovat tuto studii.

Překlad článku Facebook knows your secrets: ‘Likes’ reveal users’ personality
rt.com/news/facebook-like-personality-study-139

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat