Rubriky | Evropa

FOTO: Desetitisíce lidí demonstrovaly v Bulharsku

Zveřejněno 05 března 2013 autorem FreePub

Bulharská města v neděli zalily vlny protestů ,desítky tisíc lidí vyšly do ulic.

A to i přes odstoupení vlády. Bulhaři požadovali, aby „mafie“ odešla, ale není jasné, kdo by je mohl spojit jako nový vůdce země. Protivládní hesla a požadavky k ukončení sil monopolů byly slyšet v ulicích bulharských měst v návaznosti na neúspěšné pokusy vlády vyjednávat s veřejnosti a s její rezignací minulou středu.

Další fotografie z protestu >> zde << Protestovalo se ve městech Sofie, Plovdiv, Burgas, Blagoevgrad, Ruse, Sliven a Varna. Davy lidí protestovaly proti korupci, chudobě a vysokým cenám energie, která požírá jejich platy. Největší demonstrace se konala v černomořském městě Varna, kde se jí podle místních médií zúčastnilo asi 50 000 lidí. Odstupující premiér Bojko Borisov byl údajně hospitalizován s „vysokým krevním tlakem a celkovou slabostí“ uprostřed masových protestů. Borisov slíbil snížení cen elektřiny o 8% a dokonce slíbil, že zruší licenci českého dodavatele elektrické energie ČEZ ještě před svou rezignací.

Ačkoliv Borisov a jeho pravicová strana GERB ztratily podporu veřejnosti v průběhu minulého roku, tak jejich opozice – Socialistická strana – podle průzkumů také není důvěryhodná mezi obyvateli. „Je zřejmé, že demonstranti nejsou jednotní a to může velmi rychle zničit nadšení lidí,“ řekl agentuře Reuters v Sofii demonstrant Georgi Trendafilov. Prezident Rosen Plevneliev mezitím uvedl, že prozatímní vláda přijme předchozí závazky a bude se držet rozpočtu na rok 2013. Po tři týdny se Bulharsko otřásá při demonstracích, občas jsou i násilné, které začaly protestem malé skupiny mladých lidí proti vysokým cenám elektřiny. Brzy se k nim připojily tisíce lidí s nízkou životní úrovní. Bulharsko vstoupilo do Evropské unie v roce 2007, ale zaostává ohledně platů za ostatními členskými státy, průměrný bulharský plat dosahuje poloviny průměrného platu v EU. Veřejné služby jsou také chudé, i když má Bulharsko nejnižší dluh z celého bloku. Země je vyloučena ze Schengenského prostoru kvůli úplatkům a korupci.

Překlad článku Tens of thousands protest in Bulgaria amid political uncertainty (PHOTOS)
rt.com/news/bulgaria-protests-political-uncertainty-749

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat