Rubriky | Afrika

Tags | ,

Francie nasazuje vojáky v Nigeru: Bojí se o svůj uran kvůli Mali

Zveřejněno 27 ledna 2013 autorem FreePub

Francie nasazuje speciální síly v Nigeru, aby posílila bezpečnost francouzské jaderné firmy Areva.

Francie se bojí odvety za svou spoluúčast ve válce v Mali, protože velká část uranu, který Francie používá jako palivo ve svých jaderných elektrárnách, se těží právě v Nigeru společností Areva. Přes 70% francouzské elektřiny pochází z jaderných reaktorů, které většinou používají uran jako palivo. Areva má výrobní lokality ve městech Arlit a Imouraren na jihu Alžírska.

K nasazení vojáků dochází poté, co 16. ledna došlo k incidentu s rukojmími, kdy skupina ozbrojenců zaútočila na plynový generátor poblíž hranice mezi Alžírskem a Libyí, unesla desítky cizinců a skupinu alžírských pracovníků. Útočníci, kteří jsou údajně napojeni na bojovníky v sousedním Mali, toto provedli jako odvetu za Francií vedenou válku v Mali.

Francie zahájila válku 11. ledna pod záminkou zastavení postupu bojovníků, kteří ovládají sever Mali. USA, Kanada, Británie, Belgie, Německo a Dánsko řekly, že podpoří francouzskou válku v Mali. Mezitím tato válka donutila Paříž zvýšit domácí bezpečnost. Podle zpráv se přítomnost policie a armády zvýšila u vládních budov, známých turistických atrakcí,stanic metra a u železničních stanic.

Také byla zvýšena bezpečnost francouzského prezidenta Francois Hollandeho. Kromě toho údajně ozbrojení francouzští vojáci střeží oblasti uvnitř metra, jezdí ve vlacích a sledují hlavní ulice jako například Champs-Elysees.

V současné době má Francie v Mali přes 2100 vojáků, její západní spojenci jí poskytly logistickou podporu. Francie například obdržela od Spojených států špionážní a logistickou podporu. Hospodářské společenství západoafrických států se rovněž zavázalo k poskytnutí podpory Francii odesláním zhruba 5800 vojáků do Mali-

Někteří političtí analytici se domnívají, že jedním z důvodu francouzské války v Mali je přítomnost opuštěných přírodních zdrojů, například zlata a uranu.

Překlad článku France boosts security in Niger nuclear site for fear of Mali war backlash
presstv.ir/detail/2013/01/26/285581/france-deploys-special-forces-to-niger

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat